Zbyt mała ilość snu oddziałuje na całe działanie naszego organizmu. Zasadniczo przyjmuje się, że zbyt krótki sen to taki poniżej siedmiu godzin, jednak u każdego kwestia ta może wyglądać indywidualnie Dzisiaj pochylimy się nad skutkami wskazanego problemu, lecz również nad jego podłożem.
Jakie są skutki niewyspania?
Bez wątpienia każdemu z nas zdarzyło się kiedyś nie wyspać. Jest to normalne i wskazana sytuacja nie wywoła większej szkody dla naszego organizmu, jeśli nie będzie się zbyt często powtarzać. Co jednak może się stać, kiedy zbyt krótki sen okaże się problemem pojawiającym się permanentnie? Brak zdrowej dawki odpoczynku skutkuje chociażby kłopotami z koncentracją, skupieniem uwagi na jednej rzeczy, zapamiętywaniem czy nawet podejmowaniem racjonalnych decyzji. Zmęczonym nierzadko towarzyszą negatywne emocje, są bardziej skłonni zamartwiania się czy mogą być narażeni na występowanie epizodów depresyjnych. Często są w stanie zauważyć pojawiające się regularnie bóle głowy. Dodajmy także, że osoby, które zbyt mało śpią miewają problemy z koordynacją ruchową czy będą mniej wydolni w czasie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych.
Brak snu: jak działa na nasz organizm
Brak snu może wpływać na nasz wygląd – szybko zaobserwujemy tutaj chociażby pierwsze oznaki starzenia się skóry, jej przesuszenie czy pogorszenie kolorytu. Ważnym jest także, że przewlekle niedosypianie często powoduje, że zaczynamy nabywać różnego rodzaju złe nawyki, ponieważ zmęczonym trudniej jest utrzymać rygor. Do tego pogarsza się metabolizm, co może doprowadzić do otyłości. Zbyt krótki sen może również przynieść skutki, które na “pierwszy rzut oka” nie będą zauważalne. Jednym z nich jest zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Tutaj przede wszystkim mówi się o ryzyku zapadnięcia na raka jelita, czy też w przypadku kobiet: jajników oraz piersi, a u panów nowotworów prostaty. Ze zbyt małą ilością wypoczynku w parze idą różne inne choroby, jak chociażby problemy z układem krążenia (wiąże się to z brakiem odpowiedniej regulacji ciśnienia krwi), czy zaostrzyć mogą się objawy chorób, z jakimi zmagamy się przewlekle.
Jak walczyć z problemem?
Zbyt krótki sen może mieć różne podłoża. Wiąże się on chociażby z kłopotami z zasypianiem, przedwczesnym budzeniem lub przerywanym wypoczynkiem. Często też odpowiada za to nieregularny tryb dnia, dlatego warto jest wprowadzić stałe godziny, kiedy na przykład kładziemy się do łóżka lub jemy ostatni posiłek. Ważną kwestią jest materac. Dyskomfort powodują chociażby pierwsze oznaki zużycia, jak skrzypienie, wbijające się w ciało sprężyny czy skrzypienie. Nie możemy zapominać także o twardości: na za miękkim możemy się budzić z tego względu, że nasze ciało będzie się zapadać, a na za twardym plecy będą się za nienaturalnie prostować powodując duży dyskomfort. Kolejną kwestią są uszkodzenia wkładu, dlatego pamiętajmy, aby dbać o nasz materac. Jeśli jednak trudności ze snem nasilają się i nie możemy sobie z nimi poradzić koniecznie powinniśmy udać się do naszego lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem.
Pamiętajmy, że sen wpływa na cały nasz organizm, dlatego jego niedobór zaczniemy odczuwać bardzo szybko. Ważnym jest więc, aby nie lekceważyć wszelkich niepokojących nas sygnałów.