Bezsenność to bardzo poważny problem, który trzeba rozwiązać jak najszybciej po jego zdiagnozowaniu. Nieleczone zaburzenia snu mogą bardzo negatywnie wpłynąć na życie codzienne, pracę i relacje międzyludzkie. Warto się więc zastanowić czy trudności z zasypianiem dotyczą Was. Jak je rozpoznać? Pomożemy Wam to ustalić!
Przyczyny bezsenności
Powodów, przez które doświadczacie trudności ze snem, może być naprawdę wiele. Występują zarówno te o podłożu psychologicznych, jak i związanym z niewłaściwymi nawykami. Bezsenność może często wynikać z nieprawidłowego harmonogramu dnia. Brak odpowiednich nawyków może zaburzyć Waszą gospodarkę snu. Późne wstawanie, chodzenie spać oraz korzystanie z elektroniki chwilę przed odpoczynkiem wpływa bardzo negatywnie na Wasze zdrowie. Na te problemy szczególnie narażone są osoby pracujące zmianowo. Inną przyczyną zaburzeń snu mogą być fizyczne problemy zdrowotne. Choroby takie jak refluks żołądkowy czy astma często uniemożliwiają spokojny sen. Zakłócać go mogą też zaburzenia na tle psychicznym, takie jak depresja, zaburzenia lękowe, czy przewlekły stres.
Rozpoznanie zaburzeń snu- jak leczyć?
Objawy tego schorzenia obejmują między innymi ogólny brak energii i apatię. Wiążą się także z gorszym samopoczuciem zarówno w dzień, jak i w nocy. Możecie też zauważyć u siebie bóle głowy, które na pewno wpłyną negatywnie na codzienną pracę. Oczywiste są tu także ogólne problemy z zasypianiem i zarywanie nocy w stresie, że nie uda się zasnąć. W przypadku leczenia tego zaburzenia należy się zastanowić nad jego przyczyną. Warto przemyśleć nasze codzienne nawyki i to, czy może one sprawiają nam te problemy. Jeśli podłoże bezsenności jest bardziej skomplikowane i poważne, konsultacja z lekarzem będzie zdecydowanie wskazana. Zaproponuje on wtedy odpowiednie leczenie często oparte na połączeniu psychoterapii z farmakologią.
Higiena snu
Warto przede wszystkim dbać też o dobrą higienę snu, która polepszy jego jakość i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności w przyszłości. Pamiętajmy o zdrowych nawykach snu. Położenie się i wstawanie o odpowiedniej porze umożliwi nam lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto także zadbać o odpowiednią pościel i oddychający materac, które poprawią komfort naszego snu. Wietrzenie i lepsza wentylacja pomieszczenia, w którym będziemy spać, także pozwoli zachować dobrą higienę snu i zmniejszy ryzyko wystąpienia zaburzeń z nim związanych.
Zaburzenia snu są bardzo poważnym problemem, które może dotkliwie wpłynąć na nasze samopoczucie i ogólne funkcjonowanie za dnia. Warto więc zachować codzienną higienę snu, by w jakimś stopniu zapobiec takim problemom. Jeśli zauważyliście, że objawy przez nas wymienione Was dotyczą, udajcie się na konsultację z lekarzem. Zdrowie jest najważniejsze i należy o nie dbać ponad wszystko.