Skąd się biorą roztocza

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Często wymieniasz pościel i systematycznie wietrzysz swoją sypialnię? Niestety mimo tego nie jesteś w pełni w stanie uniknąć problemu, jakim są roztocza rozwijające się we wnętrzu materaca. Skąd się biorą i jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie?

Roztocza w materacu – po czym je poznać?

Materac to środowisko sprzyjające rozwojowi roztoczy. Czym jednak one dokładnie są? Tym mianem określa się pasożyty z rodziny pajęczaków, o mikroskopijnych rozmiarach. Lubią one ciemne, wilgotne i zakurzone miejsca sprzyjające ich rozwojowi oraz rozmnażaniu się. Właśnie dlatego tak często jako swoje lokum wybierają one nasze łóżka, będąc przy tym powodem wielu dokuczliwych problemów zdrowotnych. Po czym możemy poznać, że osiedliły się one właśnie w naszej sypialni? Nie jesteśmy w stanie ich zaobserwować gołym okiem czy usłyszeć. Niestety z biegiem czasu zaczną pojawiać się pierwsze objawy rozwoju alergii: na początku zazwyczaj jest to katar, z czasem dochodzi do niego kaszel oraz łzawienie oczu. Skąd biorą się te pasożyty? Są one skutkiem niedostatecznego dbania o higienę w miejscu naszego snu: żywią się one martwym naskórkiem gubionym przez ludzi w czasie leżenia, pleśnią czy pyłkami. Dlatego tak ważne jest regularna nie tylko zmiana pościeli, lecz czyszczenie materaca, a także pilnowanie porządku w całej sypialni.

Dlaczego roztocza są szkodliwe?

Jak wspomnieliśmy długotrwałe spanie w środowisku, gdzie rozwijają się roztocza może prowadzić do alergii, ze względu na znajdującą się w ich odchodach uczulającą nas guaninę. Chociaż pierwsze objawy problemu są łatwe do zbagatelizowania, z czasem zaczną się ona coraz mocniej nasilać, w związku z czym konieczna będzie wizyta u alergologa. Po czym poznać, że obecność roztoczy w naszym materacu coraz bardziej daje się we znaki? Pojawi się między innymi zapalenie spojówek, któremu towarzyszy zaczerwienienie gałek ocznych, ropienie ich oraz mocne pieczenie. Innym objawem są częste bóle głowy, swędzenie skóry, a nawet AZS. Pasożyty są szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się już z innymi alergiami i chorobami układu oddechowego, a także dla dzieci, których organizm nie jest jeszcze na tyle silnym, aby samemu walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi, w związku z czym w szczególności u tych osób zaobserwujemy nawracające zapalenie oskrzeli, problemy z oddychaniem. Roztocza mogą być nawet przyczyną astmy oskrzelowej.

Skuteczna walka z roztoczami!

Co zrobić, aby pozbyć się roztoczy raz na zawsze? Niestety, nie jest to takie proste. Koniecznie musimy dokładnie wyprać nasz pokrowiec oraz pościel, pozbyć się kurzu z mebli w sypialni, a także wywietrzyć pomieszczenie – co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Zwróćmy przykładowo na termoelastyczny SleepMed Supreme, który umieszczony został w powłoce Merced, gwarantującej wentylację na wysokim poziomie, co zapobiega rozwojowi roztoczy. Swobodnie możemy go czyścić w 60 stopniach, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich bakterii. Regularne wprowadzanie tych działań w życie może pomóc usunąć problem po pewnym czasie. Świetną metodą, którą również warto jest wcielić w życie jest posypywanie całej powierzchni materaca sodą oczyszczoną, którą godzinie odkurzamy. Już kupując materac powinniśmy zwrócić uwagę na modele, które posiadają szereg właściwości antyalergicznych, jak chociażby Janpol Erebu Dream. Chociaż należy on do produktów sprężynowych, z dwóch stron został wyposażony w matę kokosową zapewniającą higienę na najwyższym poziomie, z tego względu, że zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza materaca. Dodać możemy do niego pokrowiec Silver z elementami srebra – przeciwdziałają one namnażaniu się bakterii i pasożytów.

Roztocza są bardzo uciążliwym, a nawet niebezpiecznym dla niektórych osób problemem. Jednak za sprawą wysokiej dbałości o higienę możemy uniknąć ich rozwoju, należy jednak szybko reagować gdy zauważymy pierwsze objawy alergii.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.