Styl etno to sposób aranżacji wnętrz, który popularność zdobył już w latach 70-tych. Choć w tamtych czasach zdecydowanie częściej wykorzystywany był w modzie, dziś wraca ze zdwojoną siłą i doskonale odnajduje się we współczesnych domach i mieszkaniach.
Styl etno – główne założenia
Styl etno, zdaniem wielu osób, jest łudząco podobny do bardzo popularnego w ostatnim czasie stylu boho. Faktycznie, podobieństwa mocno rzucają się w oczy. Podobnie jak wspomniany, wnętrza w stylu etno są przepełnione takimi materiałami, jak drewno, rattan, czy też bambus. Jeśli chodzi o tekstylia króluje płótno, wełna, aksamit i jedwab. Co ważne, w tej kwestii naturalny sposób barwienia i wygląd przywodzący na myśl rzemieślnicze sposoby wytwarzania to ogromny plus. Etno jest jednak zdecydowanie bardziej szalony. Kolorami przewodnimi jest rdzawoczerwony, oliwkowo-zielony, jagodowy, czy typowo korzenny. W pomieszczeniach urządzonych w taki sposób nie brakuje kwiecistych oraz marokańskich wzorów, frędzli i motywów folkowych. Całość zwykle zostaje dopełniona dzięki niewielkim dekoracjom, na przykład łapaczom snów powieszonych na ścianach, czy też dywanami w romby.
Jak urządzić sypialnię w stylu etno?
Ogromną zaletą stylu etno jest to, iż jest on bardzo przytulny. Pomimo rozmaitych wzorów, faktur i kolorów, w pomieszczeniach urządzonych w taki sposób nie panuje przepych. Wręcz przeciwnie – osoby w nich przebywające mogą poczuć się wyciszone. Jest to więc rodzaj aranżacji wnętrz, który doskonale sprawdzi się między innymi w sypialni. Łóżko, czyli najważniejszy mebel w tym pokoju, może być sporych rozmiarów, najlepiej, gdy jego rama będzie wykonana z litego drewna. Na nim doskonale odnajdą się wcześniej wspomniane tkaniny w naturalnych barwach – idealnym rozwiązaniem okaże się lniana, oddychająca pościel oraz jasna kapa przypominająca płótno. Nad łóżkiem nie może zabraknąć łapacza snów, który – zdaniem Indian – przepuszcza jedynie dobre sny. Doskonałym dopełnieniem całości okażą się kolorowe, wzorzyste poduszki, które będą pełniły rolę dekoracyjną, a ponadto z pewnością okażą się być funkcjonalne. Jako dodatkowe miejsce na przechowywanie sprawdzą się plecione kosze z uchwytami. Na oknie mogą zawisnąć zasłony w orientalny wzór, a na podłodze – niewielki dywan. Szafki nocne oraz inne meble znajdujące się w sypialni mogą być wykonane z drewna lub bambusu.
Krótka historia stylu etno
Jak można się domyślić, styl etno ma odzwierciedlać tradycyjne rzemiosło i zaskakującą kulturę lokalną. Ethnos to z języka greckiego “ludzie”, dlatego jest on poniekąd kultem ich samych, a także cudownych umiejętności, które posiedli. Gdy styl ten napłynął do Europy, zaczął łączyć wiele różnych sposobów aranżacji wnętrz. Zyskał ogrom zwolenników między innymi dlatego, że przemycanie wzorów arabskich i afrykańskich uruchamia bardzo miłe wspomnienia z wakacji w ciepłych krajach, a ponadto wprowadza niepowtarzalny, przytulny i uspokajający klimat.
Uważasz, że sypialnia w stylu etno to pomieszczenie, w którym doskonale się odnajdziesz? Nie czekaj – zacznij od dodatków, a następnie sukcesywnie wprowadzają kolejne elementy, które pomogą Ci kultywować rzemiosło i oryginalne połączenia faktur, kolorów i wzorów.