Wiele osób zastanawia się nad przekazem swoich snów. Czasem nadawanie marzeniom sennym realnego znaczenia jest uznawane za powielanie stereotypów. Jednocześnie wiele osób wciąż wierzy w bogatą symbolikę senną i przywiązuje wagę do ich należytej interpretacji. Chcesz poznać znaczenie najpopularniejszych motywów pojawiających się w snach? Jesteś w dobrym miejscu!
Czym są sny i jak powstają?
Czym tak naprawdę są marzenia senne? Można zdefiniować je jako dźwięki, obrazy, a także wrażenia emocjonalne i zmysłowe, które są doświadczane w czasie snu. Bardzo często nie mają one żadnego większego sensu i nie stanowią logicznej całości. Wiele osób nie jest w stanie określić ani czasu, ani przestrzeni, w których odbywa się dane zdarzenie senne. Sny pojawiają się podczas fazy REM (faza snu głębokiego). Ten etap w dużej mierze determinuje jakość snu i jego głębokość. Zdarza się też, że marzenia senne mają miejsce w fazie n-REM.
Istnieją różne teorie dotyczące znaczenia snów i ich powstawania. Żadna z nich nie została jednak dotychczas potwierdzona. Badacze od wielu lat zajmują się tym tematem. Aktualnie dominuje teoria, według której za sny odpowiada hipokamp. Jest to część mózgu, która odpowiada za pamięć oraz odczuwane emocje. Senne halucynacje mogą być efektem utrwalania i przetwarzania informacji w połączeniu z wysokim poziomem dopaminy (neuroprzekaźnika znajdującego się w mózgu).
Pamiętaj o tym, że bez względu na to czy doświadczasz marzeń sennych, czy też nie, sen stanowi podstawową potrzebę Twojego ciała. Zatroszcz się o to, aby korzystać z wygodnego łóżka. Sprawdź jak dbać o materac, poznaj podstawowe zasady higieny snu i spędzaj w sypialni przynajmniej 8 godzin każdego dnia.
Czy warto korzystać z sennika?
Sennik to zbiór znaczeń konkretnych symboli pojawiających się w snach. Ułatwia interpretację marzeń sennych. Osoby, które w nie wierzą, korzystają z sennika najczęściej w godzinach porannych — wówczas najlepiej pamiętają swoje sny. Z naukowego punktu widzenia nie należy wierzyć w te interpretacje. Jednak niektórzy uznają sny za źródło wiedzy o własnych lękach i pragnieniach.
Podsumowując — korzystanie z sennika nie jest niczym złym. Nie należy jednak wierzyć w niego bezkrytycznie. Interpretacja snów powinna być raczej źródłem ciekawostek na swój temat, niż wyznacznikiem podejmowania poważnych, życiowych decyzji.
Krótka historia interpretacji snów
Próby interpretowania snów podejmowano już tysiące lat temu. Najstarsze zabytki piśmiennictwa — m.in. sumeryjskie gliniane tabliczki datowane na 3000 lat p.n.e. — zawierają opisy snów. Istnieją też egipskie papirusy świadczące o tym, że mieszkańcy tych terenów uznawali sny za błogosławione dary, przekazujące proroctwa od bogów. Interpretacje snów można znaleźć w Biblii, a także źródłach pochodzących ze starożytnego Rzymu i starożytnej Grecji.
Dużą wagę do marzeń sennych przywiązywali Chińczycy. Warto wskazać znaczenie snów w hinduizmie i buddyzmie. W tych kulturach postrzegano je jako przekaz transcendentalnych bytów i wyraz procesu oczyszczania umysłu. Często podejmowano próby kontrolowania postaci, wydarzeń i miejsc poprzez medytowanie. Dążono do osiągnięcia świadomości, która doprowadziłaby do interaktywności snów.
Problematyka interpretacji snów jest też zauważalna w źródłach średniowiecznych. Wówczas były one uznawane przede wszystkim za przestrogi i omeny. Wierzono, że zsyła je Bóg lub diabeł. Możliwe było też przekazywanie ostrzeżeń przez aniołów i świętych właśnie poprzez marzenia senne.
Sny w psychologii
Obecnie coraz więcej osób przywiązuje wagę do tego, jak ważny jest sen. Dzięki popularyzacji naukowej wiedzy, członkowie współczesnych społeczeństw wiedzą czym powinien się charakteryzować idealny materac, a także jak dbać o higienę snu. Wiele osób lubi swoje marzenia senne i m.in. z tego względu dba o wyposażenie sypialni, czyszczenie materaca i kontrolowanie optymalnej temperatury. Jednocześnie, psychologia dąży do odkrycia rzeczywistego znaczenia snów i sformułowania teorii opartej na dowodach naukowych.
Marzeniami sennymi zajmował się twórca psychoanalizy, Sigmund Freud. Uważał, że dzięki nim można dotrzeć do nieświadomości, odnaleźć symbole pozwalające zidentyfikować ukryte pragnienia i konflikty wewnętrzne. Z kolei teorie innego znanego psychologa — Junga, koncentrowały się raczej na uniwersalnym znaczeniu snów.
Obecnie psychologowie raczej odchodzą od teorii Freuda i Junga, a psychoanaliza ma coraz mniej zwolenników. Aktualnie najczęściej pojawiają się zdania mówiące o tym, że sny są po prostu przejawem integracji wspomnień i informacji zdobytych w ciągu dnia. Istnieją też głosy uznające marzenia senne za sposób przetwarzania emocji, codziennych lęków i stresów.
Najpopularniejsze motywy w snach
- Spadanie — to jeden z częściej pojawiających się snów. Przypisuje się mu wiele znaczeń, w zależności od szczegółowego przebiegu zdarzeń. Upadki zagrażające życiu symbolizują chęć pokonania strachu. Mogą też wskazywać na wewnętrzne zahamowania oraz wiązać się z obawami w życiu seksualnym. Przerażającemu upadkowi w głąb, który kończy się przebudzeniem, przypisuje się prawdopodobieństwo odczucia ulgi w niedalekiej przyszłości.
- Zęby — sny o wypadających zębach to jeden z przykładów popularnych koszmarów. Uznaje się go za symbol niekorzystny, zwiastujący nieszczęście, chorobę, a czasem także śmierć bliskiej osoby. Można natknąć się na teorię, która mówi, że wypadające zęby we śnie nie zawsze wiążą się z nadchodzącym niebezpieczeństwem. Mogą zapowiadać też skuteczną realizację pewnych planów i celów.
- Węże — jeśli przyśnił Ci się wąż, zastanów się, czy wśród Twoich bliskich nie znajduje się fałszywa, toksyczna osoba. Z kolei gad wydobywający się z ciemności może zwiastować ujawnienie głęboko skrywanej tajemnicy. Senniki bardzo różnie interpretują symbol węża. Wszystko zależy od dodatkowych elementów snu.
- Pająk — symbolizuje życie, zakładanie rodziny i budowanie domu. Czasem stanowi archetyp zakładania rodziny, budowania domu i początku nowego życia. Niektóre osoby utożsamiają pająki również z bólem, chorobą, śmiercią oraz przemocą. Często pojawia się motyw ucieczki przed pająkiem. Może to oznaczać strach przed pewnymi życiowymi przeszkodami i wyzwaniami.
- Prowadzenie samochodu bez kontroli — z jednej strony może zwiastować czas swobody, radości i spontaniczności. Z kolei z drugiej, stanowi przestrogę przed podejmowaniem impulsywnych i nieprzemyślanych decyzji. Jeśli utrata kontroli wiąże się z siedzeniem jako pasażer bez kierowcy, to znak do zastanowienia się nad swoją kontrolującą naturą.
- Ucieczka — to sugestia życia w nadmiernym napięciu i stresie. Motyw pojawia się w snach osób, które mają zbyt wiele obowiązków, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Może zapowiadać nieporadność, zagubienie i osamotnienie. Jest to również symbol pragnienia wolności i niezależności. Pojawia się podczas odczuwania potrzeby podjęcia ryzyka w celu zapewnienia sobie większej autonomii w życiu.
- Wypadające włosy — to sen wywołujący duże napięcie. Wypadające włosy często reprezentują trudności i obawy związane z nadchodzącymi zmianami. Mogą wiązać się ze strachem przed poniesieniem dotkliwej straty. Niektórzy uważają, że taki sen świadczy o konieczności pogodzenia się ze zmianami i przystosowania do nowej sytuacji.
- Buty — za małe buty to znak sygnalizujący nadchodzące ograniczenia i trudności. Zgubienie obuwia sygnalizuje poczucie utraty kontroli, a noszenie butów nie do pary wskazuje na niepewność co do pewnych wyborów życiowych. Czasem sen o butach może mieć również pozytywne znaczenie — świadczyć o stabilności, pewności siebie, postępie i rozwoju.
- Szkoła — widok klasy we śnie najprawdopodobniej zwiastuje życiowy przełom. Czasem może być też przestrogą przed popełnieniem błędu. Może sugerować konieczność wyciągnięcia wniosków z popełnionych błędów. Konkretne znaczenie snów o szkole senniki nakazują interpretować w kontekście aktualnej sytuacji życiowej.
- Rower — to znak życiowej podróży. Nie symbolizuje jednak przyjemnego, wygodnego wyjazdu, a raczej poświęcenie, pracę i zmęczenie. Czasem interpretowany jest jako znak konieczności uniezależnienia się od opiekunów i rodziców. Motyw roweru odnosi się do szukania na świecie swojego własnego miejsca. Jazda rowerem może wiązać się również ze zmiennością losu i koniecznością ciężkiej pracy w celu osiągnięcia zamierzonego celu.
- Konie — sygnalizują energię, pasję, pożądanie. Odnoszą się do ambicji i instynktów, a także poszukiwania kontroli. Konie to znak siły, wytrzymałości, wolności i niezależności. Mogą odnosić się do zdolności pokonywania wewnętrznych przeszkód, a także wiązać się z dążeniem do samorozwoju i podnoszenia własnych kompetencji.
- Wesele — początek nowego etapu w życiu, zmiany w relacjach osobistych i zawodowych, pragnienie modyfikacji — wszystko to wiąże się z pojawieniem się we śnie motywu wesela. Jeśli z imprezą weselną połączony jest ślub, należy odnieść to do zobowiązań i relacji. Niekoniecznie przesłanie musi być romantyczne. Sen o weselu to czasem odzwierciedlenie pragnienia zgłębienia relacji przyjacielskich czy rodzinnych.
- Robaki — senniki najczęściej odnoszą się do robaków takich, jak karaluchy, larwy czy dżdżownice. Gdy jest ich dużo — marzenia senne większość osób określa mianem koszmaru. Taką nieprzyjemność senniki wiążą z poczuciem niższości, degradacji, a także słabości. Czasem robaki symbolizują niepokój oraz dyskomfort związany z przeżywaniem trudnych emocji. Mogą zwiastować też to, że w najbliższych dniach sprawisz komuś przykrość.
Pamiętaj o tym, że wszystkie symbole opisywane w sennikach nie mają tylko jednego znaczenia. Ich interpretacje różnią się w zależności od szczegółów mających miejsce w konkretnym marzeniu sennym. Jeśli interesujesz się tą tematyką, analizuj swoje sny pod kątem treści rozmaitych senników. Nie traktuj wskazanych tam znaczeń za pewnik. Są to tylko teorie, które nie mają żadnych faktycznych podstaw i należy je traktować z pewną dozą ostrożności.
5 ciekawostek o marzeniach sennych
- Każdej nocy o czymś śnimy. Po prostu tylko w określonych sytuacjach jesteśmy w stanie zapamiętać marzenia senne.
- W snach pojawiają się jedynie znane nam osoby i miejsca. Wystarczy, że były widziane przez kilkanaście sekund.
- Również osoby niewidome mają sny. Przyjmują one formę zapachów, dźwięków i dotyku czyli zmysłów, które od urodzenia funkcjonują prawidłowo.
- Po 10 minutach od przebudzenia zapominamy prawie 90% snu. Jeśli chcesz skorzystać z sennika — zrób to od razu po przebudzeniu.
- Sny mają również zwierzęta. Prawdopodobne jest to, że podobnie jak w przypadku ludzi, również u nich marzenia senne wiążą się z przeżywanymi emocjami.
Zadbaj o wypoczynek i doceń marzenia senne
Bez względu na Twoje podejście do marzeń sennych, pamiętaj o tym, że potrzebujesz snu dla dobrego samopoczucia. Zadbaj o jakość wypoczynku — jest on niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Idealny materac w sypialni to podstawa. Istotne znaczenie ma też wygodna, ergonomiczna poduszka i przewiewna pościel. W sypialni powinna panować optymalna temperatura. Warto zadbać o wentylację materaca — w przeciwnym razie ciało będzie się nadmiernie pocić, a utrzymanie higieny w łóżku stanie się prawdziwym wyzwaniem. Jest to szczególnie istotne w życiu alergików. Dla nich pielęgnacja materaca ma szczególne znaczenie.
Pamiętaj też o zdrowych nawykach i przestrzeganiu podstawowych zasad higieny snu. Zainstaluj w oknach zaciemniające rolety i unikaj korzystania z elektroniki przed snem. Światło niebieskie emitowane przez ekrany zaburza proces wydzielania melatoniny i utrudnia zasypianie. Wybierz akcesoria sypialniane wysokiej jakości. Pościel z organicznej bawełny lub lnu z pewnością będzie spełniała swoje funkcje przez wiele kolejnych lat, a trwałość materaca ograniczy wydatki w przyszłości.
Jeśli zadbasz o sypialnię i wieczorną rutynę, najprawdopodobniej będziesz częściej doświadczać przyjemnych marzeń sennych. Jeśli zbyt często się budzisz i cierpisz na chroniczne zmęczenie, sny nie będą się pojawiały ze względu na zbyt krótki czas trwania fazy REM.