czy melatonina radzi sobie z bezsennością?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu i głębokości snu. Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania – bez niego jest się rozdrażnionym, zmęczonym i zdecydowanie mniej produktywnym. Przyczyn bezsenności może być wiele: nieprzewietrzone pomieszczenie, stres, niewygodne łóżko, ale także zaburzenia hormonalne czy depresja. Po 55. roku życia jedną z przyczyn jest także niedobór melatoniny związany z zaburzeniem jej wytwarzania w organizmie. Jak sobie z tym poradzić?

Melatonina jako hormon snu

Każdy z nas pewnie nie raz słyszał o melatoninie, ale czym ona tak naprawdę jest? Melatonina nazywana jest także hormonem snu – wyznacza porę zasypiania oraz wybudzania się. Melatonina występuje w organizmie naturalnie, ale jest wytwarzana dopiero po zmroku. Jej najwyższe stężenie występuje wtedy, kiedy większości z nas śpi się najlepiej, czyli między północą a trzecią nad ranem. Za jej produkcję odpowiada szyszynka w mózgu, która odbiera sygnał o tym, że na zewnątrz zaczyna robić się ciemno.

Czy warto suplementować melatoninę?

To pytanie, które zadaje sobie większość osób mających problemy ze snem. Jest to suplement dostępny w każdej aptece bez recepty, w dodatku tani. Poza ułatwieniem zasypiania, melatonina ma też szereg innych zalet: wspiera układ odpornościowy, ma działanie antyoksydacyjne oraz reguluje zegar wewnętrzny. Nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm, z kolei jej niedobór może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja, otyłość, a nawet zawał serca. Jest polecana szczególnie dla pracowników zmianowych, osób niewidomych oraz ludzi starszych. Warto zaopatrzyć się w ten suplement również na czas długiej podróży związanej ze zmianą stref czasowych – pomoże uniknąć jet lagu.

Inne sposoby walki z bezsennością

Co jeśli nie chcemy zażywać kolejnego suplementu lub jest to niezalecane? Jednym ze sposobów jest odpowiedni dobór materaca. Przesypiamy średnio ⅓ życia, dlatego warto zadbać o to, aby był to czas spędzony zdrowo i komfortowo. Materacem o właściwościach prozdrowotnych jest Hilding Pasodoble, którego konstrukcja zapewnia solidne wsparcie każdej partii ciała.  Hilding Fandango to propozycja stworzona z myślą o osobach z problemami kręgosłupa oraz preferujących sen na twardszym podłożu. W problemach ze snem może pomóc także unikanie drzemek w ciągu dnia. Czasem są one nieuniknione, a kilkunastominutowa regeneracja sił może okazać się zbawienna, jednak nie warto decydować się na nie każdego dnia. Regularny tryb życia i wieczorny trening również mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowy wypoczynek trwający całą noc. Bez względu na to, czy praca odbywa się przed ekranem komputera lub telefonu czy w zupełnie innych warunkach, zalecane jest, aby przed snem unikać niebieskiego i jasnego światła.

Bezsenność okresowa to udręka ponad połowy Polaków. Jeśli wszystkie naturalne sposoby na walkę z bezsennością nie działają, warto sięgnąć po hormon snu. Należy jednak pamiętać o tym, że taką decyzję trzeba uzgodnić z lekarzem, który zaleci odpowiednie dawkowanie.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.