Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Sypialnia nierzadko jest miejscem pełnym roztoczy i innych drobnoustrojów stanowiących alergeny. Dlatego też jej odpowiednie wyposażenie i przygotowanie do snu odgrywa kluczową rolę dla każdego alergika, aby mógł on cieszyć się komfortowym i zdrowym wypoczynkiem. Szczególnie istotne są takie elementy jak materac oraz pościel – to w końcu w nich wypoczywamy przez całą noc i to one mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Chcąc uniknąć reakcji alergicznych i dokuczliwych objawów alergii, należy zadbać nie tylko o odpowiedni dobór akcesoriów sypialnianych, ale także o ich czystość i właściwe przechowywanie. Jaki materac i jaka pościel będą zatem najlepsze? Jak o nie dbać, aby uniknąć alergii?
Sypialnia w domu alergika
Sypialnia to niewątpliwie najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. To właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu, w szczególności na wypoczynek oraz sen. Niestety sypialnia stanowi często również siedlisko kurzu i roztoczy, dlatego też nasz wypoczynek nie zawsze cieszy się dobrą jakością. Wtenczas warto nie tylko wyposażyć ją we właściwe akcesoria sypialniane, ale również dbać o porządek. Zwłaszcza alergicy powinni zwracać uwagę na odpowiednie przygotowanie sypialni do snu i utrzymywanie w niej czystości. Prawidłowe wyposażenie sypialni alergika różni się bowiem nieco od klasycznych rozwiązań. Ważny jest tutaj nie tylko odpowiedni materac alergiczny – pościel alergików także powinna być właściwie dobrana. Co ciekawe, nie bez znaczenia pozostaje również model łóżka.
Łóżko dla alergika – jaki model i jakie wyposażenie?
Niestety rzadko mówi się o tym, iż dobór właściwego łóżka jest równie ważny co jego wyposażenie. Łóżko stanowi przecież trzon sypialni. Jego wybór nie powinien więc kończyć się na naszych upodobaniach wizualnych, jak to najczęściej bywa. Jaki model będzie więc odpowiedni dla alergików? Już odpowiadamy! Przede wszystkim łóżko powinno być prosto skonstruowane i pozbawione wszelkich zakamarków, dodatków, otworów, rzeźbień i innych zdobień. Wiąże się to z kwestią utrzymywania czystości. Proste łóżko z prostymi kształtami będzie łatwiejsze do czyszczenia i bardziej solidne. Dzięki temu sprzątanie sypialni również będzie zajmowało mniej czasu. Pamiętaj o tym, że alergik powinien regularnie, a najlepiej codziennie sprzątać pomieszczenie, w którym wypoczywa. Poza tym podczas wyboru łóżka, koniecznie zwróć uwagę na jego stelaż – dobrze dopasowany będzie wspierał materac i nie ograniczał jego funkcji. Ponadto zapewni właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu będzie niwelował wilgoć oraz odprowadzał ciepło zgromadzone w materacu. Dopiero po wyborze odpowiedniego łóżka, możesz przejść do zakupu inny akcesoriów sypialnianych. Kluczową rolę w tym przypadku będą odgrywały materac oraz pościel.
Materac do spania a alergia
Całkowite wyzbycie się kurzu z sypialni jest praktycznie niemożliwe, jednakże zawsze można zadbać o dobór odpowiednich akcesoriów, które będziemy utrzymywać w czystości. Bez dwóch zdań najważniejszy jest tutaj materac. Niestety zazwyczaj stanowi on siedlisko roztoczy oraz wilgoci. Jeśli masz wrażenie, że kiedy kładziesz się do łóżka, objawy Twojej alergii się nasilają, może to oznaczać, iż w materacu znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń. Idealny materac dla alergika to ten, który posiada konstrukcję umożliwiającą utrzymywanie go na wysokim poziomie higieny. Ogranicza zatem osadzanie się kurzu i minimalizuje obecność roztoczy. Poza tym materac antyalergiczny powinien zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, być przewiewny oraz posiadać jak najmniej wolnych przestrzeni. To w nich właśnie lubią gromadzić się roztocza oraz inne drobnoustroje. Jaki więc wybrać model materaca, aby był on przyjazny alergikowi? Najlepszym rozwiązaniem będzie materac przeciw roztoczom. Takim produktem jest między innymi materac SleepMed Natura Plus. Swoje właściwości zawdzięcza wysokoelastycznej piance, która została nasączona naturalnymi olejkami zamiast sztucznymi związkami chemicznymi – nierzadko powodują one podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Tego typu materac może więc być z powodzeniem użytkowany przez alergików. Dobrym wyborem będzie także model Hilding Modern czy Hilding Rumba – są to również materace piankowe, które ponadto posiadają właściwości medyczne. Natomiast dla dzieci idealnym produktem może okazać się materac Hilding Safety Smyk. Poza tym dużo osób zastanawia się, czy lateks w materacach uczula. Okazuje się, że lateks jest królem wśród alergików! Oczywiście z wyjątkiem osób, które są na niego faktycznie uczulone. W każdym innym przypadku materac lateksowy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Nie zbiera on kurzu, nie rozwijają się w nim roztocza, nie gromadzi też naskórka czy potu. Model lateksowy działa zatem doskonale przeciw wywoływaniu reakcji alergicznych i tym samym zapobiega nasilaniu się objawów. Jego rdzeń jest zbudowany z połączenia naturalnego lateksu z lateksem syntetycznym. Często jest to również w 100% lateks syntetyczny. Co więcej, lateks posiada naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Utrzymywanie go w czystości również nie należy do trudnych zadań. Struktura tego typu materaca jest dosyć prosta, a do jego powierzchni nie przylega kurz. Model lateksowy to zatem idealny materac dla każdego alergika!
Na jakie rodzaje materaców nie powinni z kolei decydować się alergicy? Przede wszystkim na modele z dodatkiem włókna kokosowego, trawy morskiej itp. Choć zawierają one surowce naturalne, nie są polecane dla osób cierpiących na alergię. Materace alergiczne nie powinny zawierać żadnych tego typu składników, gdyż tworzą one doskonały klimat dla rozwoju roztoczy, pleśni oraz grzybów. Modele kieszeniowe również nie będą dobrym wyborem. Dlaczego? Ponieważ posiadają sporo wolnej przestrzeni w środku, przez co kurz i inne drobnoustroje łatwo się w nich magazynują. W połączeniu z potem oraz wilgocią stanowią na dodatek idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów.
Jak pielęgnować materac alergiczny?
Aby materac mógł być faktycznie inwestycją na lata, należy właściwie go pielęgnować. Ważne jest nie tylko regularne odkurzanie i czyszczenie materaca, ale także jego odwracanie i wietrzenie. Przede wszystkim powinniśmy jednak skupić się na pielęgnacji pokrowca – szczególna rolę odgrywa jego regularne pranie. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie wodoodpornych ochraniaczy chroniących materac przed zabrudzeniami oraz kurzem. Poza tym uniemożliwiają one wnikanie płynów, które można z łatwością usunąć przy pomocy środków do prania tapicerki. Z kolei odkurzanie materaca powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zachowa on swoje właściwości oraz świeżość, co przełoży się na lepszy komfort wypoczynku alergika. Materac powinien być także jak najczęściej wietrzony. Tego typu czynność służy odprowadzaniu nadmiaru wilgoci z jego wnętrza. Wietrzenie najlepiej jest przeprowadzić podczas naszej dłuższej nieobecności, np. w trakcie wakacji. Natomiast odwracanie materaca powinno się odbywać kilka razy do roku. Zapobiegnie to powstawaniu odkształceń na powierzchni materaca, szczególnie w miejscach, gdzie kładziemy głowę oraz stopy. Poza tym należy pamiętać, iż materac musi być odwracany nie tylko w poziomie, ale również w pionie.
Jaka pościel dla alergika?
Wybór i pielęgnacja pościeli w przypadku alergika również nie pozostaje bez znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że dobra pościel to nie ta, która posiada dopisek “produkt antyalergiczny”. Musi ona spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim pościel antyalergiczna powinna posiadać odpowiednie certyfikaty, która zapewniają najwyższą jakość produktu. Takim certyfikatem jest między innymi OEKO-TEX – stanowi on podstawę prawidłowo wykonanej pościeli antyalergicznej. Świadczy bowiem o bezpieczeństwie naszej skóry w kontakcie z tekstyliami. Innym przykładem jest natomiast certyfikat NOMITE, który zapewnia o najlepszej jakości wykorzystanych komponentów. Ponadto gwarantuje pełne bezpieczeństwo w przypadku alergików i osób uczulonych na roztocza. Odpowiednio dobrana pościel sprawi, że będziesz mógł cieszyć się w pełni komfortowym i higienicznym snem. Dobrym rozwiązaniem będą zatem pościele z naturalnych tkanin, takich jak len czy organiczna bawełna. Ciekawym wyborem może być także pościel z wypełnieniem jedwabnym. Jedwab nie tylko jest przyjazny dla ludzkiej skóry, ale również posiada właściwości hipoalergiczne. To też bardzo gęsta tkanina, dzięki czemu tworzy ona niejaką barierę dla roztoczy.
Prawidłowa pielęgnacja pościeli alergika
Dobór odpowiedniej pościeli to nie wszystko. Aby mogła ona właściwie spełniać swoją rolę, trzeba ją odpowiednio pielęgnować, a tym samym regularnie czyścić. Szczególnie istotna jest tutaj kwestia prania pościeli. Warto zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę, ale także stosowany detergent. By pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń oraz niechcianych mikroorganizmów, należy prać pościel w 60 stopniach. Ponadto nie powinniśmy prać pościeli z innymi tkaninami, gdyż jej wymagania są zupełnie inne. Co więcej, pościel z różnych tkanin również pierzemy w innych warunkach. Jeśli wrzucimy do pralki dwa różne komplety, mogą się ona zniszczyć. A co najważniejsze – powinniśmy rozdzielić kolory. Dobrym rozwiązaniem będzie także przewleczenie pościeli na drugą stronę oraz zapięcie guzików lub zamków. Ta prosta czynność sprawi, że nasze pranie się nie pogniecie i nie zaplącze. Natomiast w czym prać pościel alergika? Najlepszym rozwiązaniem będą specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia pościeli, dzięki którym możemy być pewni, że zniwelują wszystkie zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Pamiętajmy również o tym, aby często zmieniać pościel. Alergicy powinni robić to przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście wszystko też zależy od stanu i rodzaju pościeli. Jednakże latem zdecydowanie należy częściej zmieniać pościel. Wysoka temperatura sprawia, że nasze ciało bardziej się poci, naskórek ulega złuszczeniu, a to wszystko osiada na powierzchni łóżka.
Jak uniknąć alergii – dodatkowe wskazówki
Walka z alergią nie dotyczy jedynie sypialni – alergeny otaczają nas de facto wszędzie. W jaki sposób można zatem dodatkowo zapobiec niechcianym objawom alergicznym? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wyposażenie i czystość reszty pomieszczeń w domu. Pyłki, kurz, pleśń i inne alergeny mogą bowiem pojawiać się nie tylko w sypialni, ale również w salonie, kuchni czy łazience. Regularne sprzątanie całego domu z pewnością uskuteczni walkę z alergią. Podczas porządków nie zapomnij jednak o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich siatek wentylacyjnych. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup oczyszczacza powietrza – najnowsze modele doskonale radzą sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, które mogą wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Warto także zrezygnować z zasłon oraz dużej ilości dywanów. Choć tego typu dodatki świetnie wypełniają wnętrza, w rzeczywistości stanowią one siedlisko kurzu i roztoczy. Posiadając małą łazienkę, nie należy również brać długich i gorących pryszniców czy kąpieli. Wzmagają one wilgoć praktycznie w całym domu. Po wyjściu z łazienki warto też zostawić otwarte drzwi. Poza tym w okresie pylenia staraj się zamykać okna oraz zmieniać ubranie po powrocie do domu. Mieszkanie możesz wywietrzyć na noc, przed snem, dzięki czemu zwiększy się także komfort Twojego wypoczynku. Alergicy nie powinni także mieszkać ze zwierzętami. Jeśli już jednak posiadasz swojego pupila, zadbaj o przygotowanie dla niego jednego konkretnego miejsca do wypoczynku. Pamiętaj także o regularnym odkurzaniu domu, a ponadto wyczesywaniu sierści oraz myciu zwierzaka. Ograniczysz w ten sposób ilość zanieczyszczeń związanych z obecnością pupila. Nie dopuszczaj również, aby zwierzak przebywał w Twojej sypialni.
Próba całkowitego wyeliminowania alergenów sypialni jest niczym szukanie igły w stogu siana. Można jednak wyposażyć swoją sypialnię w akcesoria, które ograniczą ilość występujących drobnoustrojów. W szczególności warto zwrócić tutaj uwagę na dobór odpowiedniego materaca oraz pościeli. Nie zapominajmy jednak także o ich właściwej pielęgnacji, aby mogły one zachować swoje właściwości.