Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Wakacje to czas wielu wyjazdów i szalonych podróży, a co za tym idzie – stałego przebywania poza domem. Ma to wiele plusów, ale bardzo często wiąże się również z tym, iż sen traci na jakości. Jak jednak wiadomo, nocny wypoczynek ma ogromne znaczenie dla zdrowia, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by zadbać o niego również w podróży. Jak to zrobić? Oto kilka najważniejszych porad!
Zadbaj o higienę snu
Higiena snu to zbiór zasad, o które powinien dbać każdy, bez względu na to, gdzie się znajduje i jaką ma pozorną opinię na temat swojego snu. Jak się bowiem okazuje, to właśnie przestrzeganie tych zasad sprawia, że nocny wypoczynek jest efektywny, a samopoczucie przez cały następny dzień – dużo lepsze. Pośród wspomnianych zasad wymienia się zarówno rzeczy dość oczywiste, jak i te bardziej nietuzinkowe.
- Unikaj jasnych pomieszczeń nocą. Światło zaburza poczucie senności i nastawia ciało na pobudkę, dlatego wielu ekspertów zaleca, by nie zapalać zbyt ostrego światła nawet podczas nocnej przerwy na toaletę. Zasada ta działa jednak w dwie strony – w ciągu dnia warto unikać zaciemnionych pomieszczeń, ponieważ te wzbudzają wrażenie zmęczenia.
- Postaraj się zminimalizować ilość popołudniowych drzemek. Przekonanie, że drzemki “ucinane” w ciągu dnia są dobre dla zdrowia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – zapełnianie zapotrzebowania na sen w ciągu dnia sprawia, że zdecydowanie trudniej jest zasnąć w nocy, a co za tym idzie – potrzeba snu tak czy siak nie jest w pełni zaspokojona.
- Unikaj używek. Substancje odurzające, takie jak kofeina, alkohol, czy nikotyna to jeden z najprostszych przepisów na utrudnienie zaśnięcia. Choć panuje przekonanie, że dwie z trzech wymienionych substancji przyspiesza zaśnięcie, to w rzeczywistości obniża jakość snu.
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Jest to bardzo często powtarzana rada, o której mówi się nie bez powodu. Delikatne zmęczenie treningiem zdecydowanie ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu. Pamiętaj, że nie musisz zmuszać się do jednej z najpopularniejszych aktywności, jaką jest siłownia. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takiego rodzaju aktywności, który sprawi Ci radość – może to być joga, spacerowanie, taniec, czy sporty walki.
- Stosuj zbilansowaną dietę. Posiłki co 2-3 godziny, z czego ostatni maksymalnie 3 godziny przed snem oraz przemyślane, pełnowartościowe dania to świetny przepis na to, by cieszyć się snem wysokiej jakości.
- Zadbaj o regularny tryb życia. Kładzenie się spać i wstawanie o podobnych porach daje poczucie bezpieczeństwa, a ponadto pomaga uregulować zegar biologiczny, dzięki czemu zasypianie i przebudzanie stanie się zdecydowanie prostsze.
Skutecznie walcz z jet lagiem
Jet lag to prawdziwa zmora wszystkich podróżników. Jest to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, który objawia się zaburzeniem procesów fizjologicznych zależnych od rytmu okołodobowego. Nasilenie wspomnianych objawów jest uzależnione od tego, ile stref czasowych się przekracza, w jakim jest się wieku, a także gdzie się podróżuje. Najczęściej występującymi przesłankami, że jet lag się zbliża są zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, bóle głowy, dezorientacja, czy złe samopoczucie. Zespół nagłej zmiany strefy czasowej pojawia się w wyniku zaburzenia rytmu dobowego znanego również jako wewnętrzny zegar biologiczny. Co zatem zrobić, by skutecznie z tym walczyć?
- Adaptuj się już podczas lotu. Zagrywką psychologiczną polecaną przez ekspertów jest przestawienie zegarka już po wejściu do samolotu. Mowa oczywiście o ustawieniu godziny na taką, która panuje w miejscu, do którego zmierzamy. Doskonałym pomysłem jest sugerowanie się przestawionym zegarkiem i dostosowywanie aktywności do czasu panującego u celu. Jeśli w miejscu docelowym panuje noc, spróbuj zasnąć, natomiast jeśli jest tam dzień – zdecyduj się na inną aktywność, taką jak czytanie, nauka języka obcego, czy film.
- Modyfikuj harmonogram dnia odpowiednio wcześnie. Kluczem do sukcesu jest zmiana godzin chodzenia spać. Przy planowanej podróży w kierunku wschodnim, spróbuj co wieczór kłaść się mniej więcej o pół godziny wcześniej. Jeśli jednak wybierasz się na zachód, stopniowo przesuwaj godzinę zaśnięcia o pół godziny później. Taki trick sprawi, że Twój organizm przygotowuje się na rytm dobowy panującej w nowej strefie czasowej.
- Unikaj używek. Jest to rada, która odnosi się zarówno do higieny snu, jak i do walki z jet lagiem. Substancje odurzające, takie jak alkohol, mogą powodować odwodnienie organizmu, a dodatkowo wpłynąć na zaburzenia snu i zwiększenie poczucia dyskomfortu. Kofeina jest z kolei używką, która może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, a co za tym idzie – może nasilić odczuwanie niepokoju związanego z podróżą.
- Jedz lekkostrawne posiłki. Odpowiednia dieta, według doświadczeń wielu podróżników, pozwala unikać jet lagu i ułatwiać zaśnięcie.
- Nie siedź zbyt długo w jednym miejscu. Wykonywanie prostych ćwiczeń izometrycznych i rozciągających mniej więcej co godzinę sprawia, że ryzyko powstawania skrzepów krwi w żyłach jest mniejsze. Ponadto, aktywność fizyczna pozwala uniknąć nieprzyjemnego zesztywnienia i obrzęku nóg spowodowanego osłabionym krążeniem limfy.
Wybierz odpowiedni pokój w hotelu
Odpowiedni pokój jest dla wielu kluczem do sukcesu. Najważniejsze jest, aby stawiać na pierwszym miejscu swoją prywatność – należy unikać łączonych pokoi z członkami swojej rodziny i postawić na noclegi, w których sypialnie są od siebie oddzielone ścianą. Ponadto, w miarę możliwości warto unikać pokoi wieloosobowych w różnego rodzaju motelach – takie rozwiązanie nie tylko daje poczucie niebezpieczeństwa, ale również sprawia, że trudniej się wyspać. Zdecydowanie najlepszym pokojem będzie więc pomieszczenie prywatne, zlokalizowane na jednym z wyższych pięter. Warto wybierać sypialnie z dala od wind, barów hotelowych, schodów, czy najistotniejszych węzłów komunikacyjnych. Szalenie istotne jest również odpowiednie natężenie światła.
Spakuj walizkę tak, by mieć wszystko pod ręką
Jak wiadomo, stres i uczucie niepokoju znacząco utrudniają zasypianie i sprawiają, że nocny wypoczynek jest zdecydowanie mniej efektywny. Poza standardowym wyposażeniem, takim jak ubrania, bielizna, czy kosmetyki warto więc pamiętać o dodatkowych elementach, które mogą poprawić jakość snu. Jedną z takich rzeczy są wygodne opaski na oczy, które sprawdzą się przede wszystkim podczas podróży. Niesamowicie pomocnym akcesorium są również zatyczki do uszu, czy niezbędne leki. Obecnie jest na rynku dostępnych cała masa suplementów wspomagających sen. Warto zaczynać od naturalnych leków sporządzonych na bazie ziół, takich jak waleriana.
Biały szum – czy naprawdę jest pomocny?
Biały szum to rodzaj dźwięku, który ma pozytywny wpływ na ludzki mózg. Jego usypiające właściwości bardzo często są wykorzystywane przez rodziców noworodków oraz starszych dzieci mających problemy z zasypianiem. Odgłosy te nie są jednak przeznaczone jedynie dla najmłodszych – z całą pewnością pomogą również dorosłym mającym problemy z zaśnięciem. Wiele osób poddaje efekty działania białego szumu pod wątpliwość – w końcu dlaczego konkretna fala ma dawać aż tak spektakularne efekty? Nie ma jednak powodów, by się z tym kłócić – jego działanie jest udowodnione naukowo, a nowe akcesoria wspomagające zaśnięcie właśnie za pomocą fal dźwiękowych nie powstają bez powodu. Co zatem zrobić, by zapewnić sobie takie doznania? Podczas wakacji najprostszym rozwiązaniem jest włączenie klimatyzatora i ustawienie go ręcznie tak, by działał całkowicie jednostajnie. Dźwięk nie będzie się dzięki temu zmieniał, a co za tym idzie – pomoże zasnąć i uspokoić gonitwę myśli, która wielu osobom nie daje spokoju nawet na wakacjach. Jeśli jednak w miejscu noclegowym, do którego się udajesz nie ma klimatyzacji lub boisz się, że ta nie zadziała, zainwestuj w drobne urządzenie, które wydaje wspomniane dźwięki. Mało kto wie o ich istnieniu – świadomość zazwyczaj kończy się na przytulankach dla dzieci, wewnątrz których umieszcza się sensor. Jak się jednak okazuje, drobne, niezajmujące miejsca gadżety również są łatwo dostępne na rynku i sprawdzają się doskonale.
Materac hotelowy może być wygodny
Podróżujący dzielą się na dwie grupy – tych, którzy uważają, że sen na materacu hotelowym jest świetnym i niezwykle relaksującym doświadczeniem oraz tych, którzy z wielką chęcią wróciliby do domu szybciej, by wyspać się we własnym łóżku. Wynika to rzecz jasna z faktu, iż nie istnieje jedno uniwersalne podłoże do snu, które zadowoli każdego, bez względu na jego budowę ciała, preferencje i potrzeby. Jak bowiem wiadomo, materac należy dobierać biorąc pod uwagę przede wszystkim wagę, wzrost i przyzwyczajenia konkretnego użytkownika. Jeśli jednak należysz do drugiej grupy osób, po przyjeździe do hotelu koniecznie sprawdź, czy materac znajdujący się w Twoim pokoju nie jest dwustronny. To nowoczesne, coraz częściej stosowane rozwiązanie, dzięki któremu konkretne podłoże do snu spełnia oczekiwania dużo większej ilości użytkowników. Jak to sprawdzić? Najlepszym sposobem jest otwarcie pokrowca za pomocą zamka rozdzielczego, a następnie ocenienie, czy pianki, z których jest zbudowany materac są jednokolorowe, czy dwukolorowe. Jeśli po jednej stronie podłoża znajduje się surowiec w jednym kolorze, a po drugiej – w drugim, można wnioskować, że materac jest dwustronny. W takiej sytuacji warto przetestować obie możliwości i wybrać tę, która daje większy komfort użytkowania.
Co jednak w sytuacji, gdy należysz do pierwszej grupy osób i najchętniej sypiałbyś/sypiałabyś w hotelach przez 365 dni w roku, by tylko doświadczyć wygody, którą dają typowo hotelowe podłoża do snu? Nic prostszego! Wystarczy, że zainwestujesz w wysokiej jakości materac, który bez większego problemu znajdziesz w sklepach stacjonarnych i internetowych. Najlepsi producenci tworzą podłoża, które niczym nie różnią się od modeli znajdujących się w hotelach, a ponadto z pewnością będą spełniać swoją funkcję jeszcze lepiej dzięki dobraniu ich właściwości typowo pod użytkownika. Poniżej znajdziesz kilka propozycji modeli, na które warto zwrócić uwagę, by Twoja sypialnia przypominała pokój w pięciogwiazdkowym kurorcie.
- SleepMed Hybrid Premium Plus to propozycja, w której podstawę stanowią 7-strefowe sprężyny typu Multipocket. Oznacza to, że materac świetnie dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, a w efekcie optymalnie wspiera kręgosłup użytkownika i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ponadto, pianki wysokoelastyczne o dwóch różnych twardościach znajdujące się po obu stronach sprężynowego wkładu są gwarancją najwyższej jakości i ponadprzeciętnej trwałości produktu.
- Tempur Original Elite to model wykonany z najwyższej jakości pianki termoelastycznej. Produkt reaguje na temperaturę, kształt i ciężar ciała użytkownika, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Na uwagę zasługuje również fakt, iż podłoże posiada otwartokomórkową strukturę, dlatego higiena użytkowania jest na najwyższym poziomie.
- Gomarco Zeltia jest wyjątkowo wygodną propozycją, w której zastosowano system sprężyn kieszeniowych i mikrosprężyn. Ruchome elementy w połączeniu z pianką memory sprawiają, że podłoże zapamiętuje kształt ciała użytkownika i zapewnia wygodę, o jakiej nawet nie śniłeś/aś, a jednocześnie jest odporne na powstawanie trwałych odkształceń.
- Senactive Exlusive to model będący definicją komfortu w podróży. Składa się z trzech warstw pianek najwyższej jakości (pianki poliuretanowej, pianki wysokoelastycznej i pianki termoelastycznej) połączonych z pikowanym pianką termoelastyczną pokrowcem. Taka budowa sprawia, że materac jest w stanie spełnić oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wymagających użytkowników. Największą zaletą tej propozycji jest fakt, iż doskonale dopasowuje się do ciała, a ponadto nie powoduje ucisków ograniczających krążenie krwi.
Znasz już wiele przydatnych rad, co zrobić, by nocny wypoczynek w podróży nie odbiegał od tego, jakim cieszysz się we własnej sypialni. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak wpleść te zasady w swoje życie i w pełni korzystać z wakacyjnych dobrodziejstw bez poczucia zmęczenia!