Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Skoro przeciętny człowiek przesypia około jedną trzecią swojego życia, to nie da się zaprzeczyć, że sen odgrywa niezwykle kluczową rolę dla każdego z nas. Zaniedbywanie tej sfery może doprowadzić nie tylko do wielu schorzeń, ale także do wycieńczenia oraz spadku efektywności. Zatem jak długo spać, żeby się wyspać?
Długość snu, a wiek
Spanie oczywiście pochłania dużo czasu, jednak jego długość powinna zależeć przede wszystkim od wieku. Mówi się, że należy spać 8 godzin na dobę, ale przecież nie jest tak w każdym przypadku! Osoby starsze nie muszą bowiem spać aż tak długo, żeby się wyspać, gdyż ich aktywność fizyczna jest mniejsza. Niemowlęta natomiast śpią więcej, ale ile dokładnie? Nawet z ⅔ dnia, czyli 16 godzin. Podobnie jest w przypadku osób przewlekle chorych, które potrzebują więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Należy jednak pamiętać, że są to tylko przybliżone wytyczne. Każdy może potrzebować innej ilości snu ze względu na prowadzony tryb życia i indywidualne potrzeby. Kluczowe jest słuchanie własnego ciała, dlatego w sytuacji, kiedy jesteśmy zmęczeni w ciągu dnia, warto pozwolić sobie na krótką drzemkę.
Dlaczego warto się wysypiać?
Niestety, ale niewysypianie może przejawiać się na wiele różnych sposobów, gdyż zazwyczaj nie kończy się na samym zmęczeniu, czy braku energii. Coraz częściej spotykanymi skutkami niewystarczającej ilości snu są spadek odporności, luki w pamięci, zaburzenia hormonalne, tycie, a także wahania nastrojów, czy depresja. Jak z tym walczyć? Są różne metody. Pierwszą z nich będzie aromaterapia, czyli terapia zapachem (często przy użyciu olejków). Warto także unikać stresu, przez który budzimy się w nocy albo w ogóle nie możemy zasnąć. Można też zastosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne przed snem takie jak joga lub medytacja. Nie zaszkodzi również unikanie kofeiny i alkoholu, a także wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych przed pójściem spać, czy zadbanie o odpowiednie zaciemnienie sypialni oraz idealny materac dobranych do indywidualnych potrzeb. Jeżeli natomiast mowa o posiłku przed snem, warto nie jeść co najmniej 3 godziny przed pójściem spać. Kolacja powinna być lekka, gdyż spanie z pełnym brzuchem dla wielu nie jest ani komfortowe, ani zdrowe.
Przyczyny niewyspania
Skoro już wiemy, do czego prowadzi brak snu, zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny niewyspania i bezsenności. Może być to źle dobrany materac. W takiej sytuacji warto go zmienić np. na Materac Hidling Pasodoble, który sprawdza się szczególnie osobom lubiącym twarde podłoże oraz osobom starszym ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Dodatkowym atutem produktu jest też fakt, że zapobiega on powstawaniu wad postawy. Innym świetnym rozwiązaniem jest dwustronny Materac Janpol Jan, który warto obracać przy zmianie pór roku, gdyż jedna jego strona ma właściwości delikatnie chłodzące. Ten materac również idealnie dostosowuje się do ciała. Przyczyn niewyspania jest jednak wiele, dlatego będą to również: hałas, czy nieodpowiednia temperatura, ale także objawy takie jak: bezdech senny, czy zespół niespokojnych nóg, z którymi warto udać się do specjalisty.
Czas snu to czas odpoczynku po całym dniu zmagań życia codziennego, dlatego nie warto o tym zapominać i należy dołożyć wszelkich starań, żeby być wyspanym. Na dobry sen składa się wiele czynników, jednak najistotniejszym z nich jest idealny materac.