Wiele osób zastanawia się, ile właściwie powinien trwać głęboki sen. Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ istnieje wiele czynników, od których zależy ilość godzin spędzonych na głębokim śnie. Zdrowy sen to przede wszystkim odpowiednie godziny snu oraz inne aspekty, o których dowiesz się poniżej. Jeśli więc jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!
Na jakie fazy dzieli się sen?
Spora część z nas uważa, że podczas snu nic się nie dzieje, a my po prostu „wyłączamy” swój organizm. Nic bardziej mylnego! Sen składa się z dwóch bardzo istotnych faz, a mianowicie z fazy NREM i fazy REM. Następują one po sobie cyklicznie, powtarzające się w ciągu nocy około pięciu razy co mniej więcej 90 minut. Jeśli człowiek przejdzie przez wszystkie te cykle, to rano obudzi się wypoczęty i pełen energii.
- Faza NREM – cechuje się tym, że mózg wyłącza lub ogranicza funkcje organizmu. Obniża się ciśnienie tętnicze oraz zużycie glukozy, a praca serca spowalnia. To właśnie w tej fazie pojawia się sen głęboki, dzięki któremu organizm może się zregenerować. Faza NREM jest także bardzo istotna podczas przeziębienia, ponieważ pomaga utrzymać odpowiednią odporność organizmu.
- Faza REM – charakteryzuje się przede wszystkim tym, że podczas jej trwania występują sny. W tej fazie następuje także proces zapamiętywania tego, czego nauczyliśmy się dnia poprzedniego.
Ile godzin powinien trwać sen głęboki?
Głęboki sen powinien zajmować około 20-25% całościowego czasu snu u zdrowego dorosłego człowieka. Jeśli ktoś śpi standardowe 8 godzin w trakcie doby, to jego głęboki sen powinien trwać od 1,5 do 2 godzin. Oczywiście jest to zależne od wielu czynników, takich jak wiek, indywidualne potrzeby czy stan zdrowia. Bardzo ważne są także komfortowe warunki do spania, np. odpowiednia temperatura w sypialni czy wygodny materac, aby nie budzić się w nocy, ponieważ wtedy możemy przerwać sen i rano czuć się bardzo niewyspani.
Porady snu – poznaj je!
Jeśli chcesz, aby Twój sen był lepszy, to koniecznie powinieneś zadbać o kilka bardzo ważnych aspektów. Po pierwsze zadbaj o to, aby kłaść się spać i budzić o tych samych godzinach, nawet w weekendy, aby organizm mógł się przyzwyczaić do tej rutyny. Kolejną ważną rzeczą jest nieużywanie przed snem urządzeń elektronicznych wydzielających niebieskie światło, takich jak telefon, laptop czy telewizor. Sprawiają one, że nawet po zamknięciu oczu mózg nadal jest aktywny i dużo trudniej jest nam zasnąć. Bardzo ważne jest również unikanie jedzenia obfitych posiłków na mniej więcej 2-3 godziny przed planowanym położeniem się spać, ponieważ wtedy aktywność jelit może się znacznie zwiększyć i zaburzyć samo zasypianie, jak i późniejszy sen. Postaraj się zredukować ilość stresu w swoim codziennym życiu, ponieważ to też może mieć istotny wpływ na jakość Twojego snu.
Higiena snu jest bardzo istotna w naszym codziennym życiu. To właśnie odpowiednie wysypianie się odpowiedzialne jest za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Pamiętaj również o tym, że dobrej jakości regeneracja pozwala na zachowanie świetnego samopoczucia i dobrego humoru!