Choć obecnie nie brakuje trendów wystroju sypialni, to jednak wybór jednego, konkretnego stylu może być dla wielu z nas problematyczny, zwłaszcza jeśli podoba nam się kilka opcji. Właściwa aranżacja sypialni jest jednak kluczowa, nie tylko dla jakości naszego wypoczynku, ale także dla samopoczucia. Mimo wszystko w sypialni spędzamy dużą część życia, dlatego też wybierając odpowiedni styl, jesteśmy w stanie stworzyć idealne miejsce do relaksu dostosowane do naszych upodobań. Oto kilka najpopularniejszych stylów wystroju sypialni, na które się być może zdecydujesz.
Sypialnia klasyczna
Styl klasyczny zdecydowanie stanowi najczęściej rozpatrywane rozwiązanie, jeśli chodzi o aranżację sypialni. Jest prosty i łatwo można łączyć go z innymi stylami, dlatego też trafia do gustów większości społeczeństwa. Opiera się on na symetrii, harmonii, ale z drugiej strony niesłusznie jest on często związanym także z monotonią i nudą. Tak naprawdę decydując się na ten styl, nadal posiadamy spore pole do popisu. Twoje wnętrze będzie żyło dzięki kolorom i tkaninom oraz innym elementom, które będą wyrażały Twoją osobowość. Mogą to być oryginalnie upięte zasłony, narzuty i pledy z weluru czy nietuzinkowy dywan oraz dekoracyjne oświetlenie. Choć styl klasyczny często kojarzy się też z umeblowaniem o białym wykończeniu, to nikt nie powiedział, że musi tak być! W sypialni klasycznej śmiało możesz postawić na solidne drewniane meble o zaokrąglonych kształtach, w tym na łóżko z tapicerowanym, eleganckim zagłówkiem. Charakterystyczne są też tutaj zdobienia, rzeźbienia i detale, najczęściej tworzone ręcznie. Mogą one występować zarówno na meblach, jak i elementach architektonicznych pomieszczenia. Całość dopełniają też dodatki, takie jak antyki, porcelana, ozdobne ramki na zdjęcia, świeczniki czy kwiaty w klasycznych wazonach. Delikatne detale sprawiają, że pomieszczenie taje się bardziej osobiste, a także przytulne. W sypialni klasycznej stawiamy również na stylowe oświetlenie. Lustra z klasycznymi ramami, eleganckie lampy stołowe na nocnych stolikach, a także żyrandole z kryształami lub zdobieniami są często stosowane, aby podkreślić atmosferę klasyki. Poza tym nie należy oczywiście zapominać o takich akcesoriach, jak wygodne poduszki, idealny materac i ciepła kołdra. Jak zatem sam widzisz – styl klasyczny może być naprawdę ciekawy i warto go zastosować.
Styl skandynawski
Wśród najpopularniejszych dopasowań stylu znalazło się też miejsce na styl skandynawski. Wszyscy kojarzą go przede wszystkim z wszechobecnością drewnianych motywów, zwłaszcza jeśli chodzi o umeblowanie. Styl skandynawski to w głównej mierze jednak połączenie minimalizmu i prostoty, któremu towarzyszą właśnie naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna. Nierzadko stawia się tutaj także na motywy przyrodnicze, np. ściany ozdobione tapetą w liście czy akcenty w postaci roślin doniczkowych, a nawet zdjęcia krajobrazów przyrody. Naturalne elementy dekoracyjne są tutaj wszechobecne i wprowadzają do wnętrza prawdziwie nordycki klimat. Sypianie w stylu skandynawskim są również utrzymywane raczej w jasnej kolorystyce, takiej jak biel, szarość, beż i pastele. Jasne barwy pomagają rozprzestrzeniać światło, co jest szczególnie istotne w krajach o krótkich zimowych dniach. Istotna jest także minimalizacja przeszkód na drodze światła naturalnego. Często więc stawia się na duże okna i lekkie zasłony lub rolety. Z drugiej strony jednak nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie oświetlenie sztuczne, gdy za oknem jest już ciemno. Wtenczas do gry wchodzą lampy sufitowe oraz stolikowe, które zapewniają przytulny i przyjemny klimat. Styl skandynawski niewątpliwie kojarzy się też z wygodą. Jednak aby możliwe było uzyskanie maksymalnego komfortu, należy zainwestować w idealny materac dostosowany do naszych potrzeb. Być może model Hilding Bass lub Janpol Kronos spełni Twoje oczekiwania.
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny to kolejna ciekawa opcja, nad którą warto się pochylić. Dlaczego? Gdyż może ona pochwalić się prostotą, a zarazem funkcjonalnością. Zawiera ona w sobie całe niezbędne wyposażenie uwzględniające wygodne łóżko, szafę, szafki nocne, ewentualnie fotel, a nadal pozostawia sporo wolnej przestrzeni, dzięki czemu nie czujemy się przytłoczeni. Dodatkowo jeżeli lubisz jasne barwy, designerskie dodatki i gdy wszystko ma swoje miejsce, jest to zdecydowanie styl dla Ciebie! Zwróćmy jednak uwagę na to, aby dekoracje nie zaćmiewały całości wnętrza. Kilka ozdób w neutralnych kolorach to zdecydowanie to, co popiera styl nowoczesny. Opiera się on też na odpowiednim oświetleniu – nierzadko wykorzystuje się tutaj podświetlany sufit oraz ledy, które gwarantują zachwycający efekt. Inne innowacyjne rozwiązania, takie inteligentne systemy audio, także są tutaj mile widziane. Z kolei tkaniny w stylu nowoczesnym są raczej surowe. Nie posiadają one krzykliwych wzorów, a są gładkie lub uwzględniają geometryczne motywy. Kształty takie jak kwadraty, prostokąty czy linie są charakterystyczne dla tego stylu. Nowoczesna sypialnia zdecydowanie ceni sobie minimalizm i prostotę, ale równocześnie jest praktyczna i bardzo elegancka. Kto wie, może też trafi w Twój gust? Koniecznie musisz zapoznać się z jej inspiracjami!
Sypialnia w stylu glamour
Do stylu nowoczesnego nieco zbliżony jest styl glamour. Jednak to, co go niewątpliwie wyróżnia, to wszechobecny luksus i elegancja, podczas gdy w stylu nowoczesnym stawiamy raczej na minimalizm. Jeżeli więc lubisz dekoracje w sypialni, stawiając na styl glamour, masz nieskończoną liczbę możliwości. Złote dodatki, eleganckie meble, dużo luster i przytulne, aksamitne tkaniny – to elementy, które nadadzą sypialni wyjątkowego charakteru. Niezaprzeczalnie styl glamour nawiązuje do estetyki Hollywood, którą możemy spotkać w amerykańskich filmach nie tylko z lat 90. i początku XXI wieku, a jego cechą charakterystyczną jest przepych i ekskluzywność. W szczególności stawia się tutaj na wykorzystanie bogatych materiałów, takich jak aksamit, jedwab, welur czy skóra. Nie bez znaczenia pozostaje też różnorodność tekstur oraz błyszczące powierzchnie. Nie tylko lustra odgrywają tutaj istotną rolę, ale także chromowane dodatki, szklane i kryształowe ozdoby oraz elementy ze srebra czy złota. Tego typu dekoracje dodają przestrzeni blasku oraz prestiżu. Same meble w tym stylu także nierzadko wykorzystują złote i srebrne zdobienia. Sypialnie glamour często zawierają łóżka z imponującymi zagłówkami oraz komody z lustrzanymi frontami o złotych obramowaniach. Jednak poza złotem i srebrem kolorystyka glamour skupia się też na intensywnych kolorach, takich jak bordo, czerwień, purpura oraz butelkowa zieleń. Warto zdecydować się na kontrastowe połączenia, które podkreślają luksus wnętrza. Same wzory w sypialni glamour również są wyraziste, ale z drugiej strony dobrze przemyślane. Jednak nie ma co ukrywać, że nie każdy w takim stylu będzie czuł się komfortowo. Przepych może przytłaczać, dlatego też warto dobrze zastanowić się przed wyborem wystroju glamour. Choć prezentuje się on naprawdę prestiżowo i elegancko, to na dłuższą metę może nie być praktyczny.
Sypialnia w stylu hampton
Nieco mniej popularna jest z kolei sypialnia w stylu hampton. Wyróżnia się ona przytulnym wnętrzem o morskich akcentach w postaci odcieni bieli i błękitu czy motywów muszli. Ten styl zdecydowanie stawia na jasną kolorystykę, która na myśl przywodzi świeży, nadmorski klimat. Z kolei dodatkowe akcenty w postaci delikatnych odcieni szarości czy beżu pomagają stworzyć spójną i harmonijną atmosferę. Styl hampton stawia również na wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina czy rattan, najczęściej o białym wykończeniu. Meble z kolei mają lekkie, proste linie, co dodaje pomieszczeniu subtelnego uroku i lekkości. Kontrast drewnianej podłogi i białego umeblowania w połączeniu z dodatkami z jutowego sznura niewątpliwie wpisuje się w atmosferę przytulnej nadmorskiej chatki, w której chcielibyśmy spędzić swoje wakacje. Same okna w stylu hampton także odgrywają znaczącą rolę. Posiadają one lekkie przyozdobienie i przewiewne zasłony, które nadają iście morskiego klimatu. Natomiast reszta tekstyliów to najczęściej miękkie tkaniny, takie jak bawełna, len czy aksamit. Używane są one nie tylko do tapicerki mebli i dodatków, ale także jako narzuty i poduszki. Nie może tutaj zabraknąć również wygodnej pościeli w błękitach, bieli czy delikatnych wzorach marynistycznych – podkreśla ona luksus i wygodę sypialni. Trudno jednak zaprzeczyć, że to właśnie akcenty morskie mają w stylu hampton największe znaczenie. Motywy muszli, kotwic, lampionów morskich, czy drewnianych kokpitów statków, mogą pojawiać się w dekoracjach, tkaninach czy obrazach na ścianach. Są to delikatne nawiązania do tematyki morskiej, które nadają sypialni charakterystyczny urok. Jeżeli więc jesteś fanem nadmorskich klimatów, zdecydowanie musisz wypróbować stylu hampton w swojej sypialni!
Sypialnia w stylu boho
Styl boho jest z kolei rozwiązaniem, które zapewnia znacznie więcej ciepłej kolorystyki i motywów dekoracyjnych, które nawiązują do natury i kultur etnicznych. Sypialnia w tym stylu stanowi połączenie totalnej swobody z eklektyzmem. Mogą tutaj pojawiać się także elementy vintage oraz hippie. To prawdziwa mieszanka wzorów oraz kolorów, która może być atrakcyjna dla fanów nieszablonowych możliwości. Wzory etniczne, kwiatowe, geometryczne i paisley mogą współistnieć na tekstyliach, dywanach i dodatkach. Natomiast paleta kolorów obejmuje zarówno intensywne, jaskrawe barwy, jak i stonowane odcienie, co gwarantuje naprawdę interesujący efekt. Jednak jednym z najbardziej kluczowych elementów w sypialni boho jest wykorzystanie różnorodnych tekstyliów. Często możemy tutaj spotkać miękkie i puszyste dywany, liczne poduszki, pledy, zasłony i tapety o zróżnicowanej strukturze. Tego typu materiały niezaprzeczalnie dodają przytulności i ciepła pomieszczeniu, czyniąc go bardziej komfortowym i wręcz idealnym miejscem do wypoczynku. Z kolei kwestia umeblowania jest tutaj dość rozbieżna – styl boho preferuje zarówno nowoczesne rozwiązania, jak i elementy antyczne, retro czy vintage. Nic dziwnego jednak, że coraz więcej osób decyduje się na stare meble czy przemalowane krzesła – nadają one pomieszczeniu więcej charakteru i oryginalności, której nie posiadają inne, obecnie popularne rozwiązania wystroju wnętrz. Ponadto styl boho nierzadko również stawia na ręcznie robione dodatki oraz rośliny i elementy naturalne. Poduszki z haftami, drewniane ozdoby czy kwiaty doniczkowe często przejawiają się w sypialniach boho. Istotnym aspektem jest bowiem tutaj także stworzenie atmosfery bliskości natury. Warto też zaznaczyć, że w stylu boho nie brakuje sztuki w postaci obrazów, plakatów, fotografii czy antyków i egzotycznych pamiątek podróżniczych. Stanowi ono więc idealne rozwiązanie dla kreatywnych dusz o bogatej wyobraźni. W sypialni o stylu boho posiadają one pełnię możliwości do wyrażenia własnej osoby.
Jaki styl będzie więc najbardziej odpowiedni?
Każdy styl może pochwalić się innymi unikalnymi cechami, na które warto zwrócić uwagę podczas aranżacji własnej sypialni. Jednak to, na jakie rozwiązanie w ostateczności się zdecydujemy, musi zależeć wyłącznie od naszych odczuć. Koniec końców nie każdy z nas będzie czuł się dobrze w sypialni w stylu boho, hampton czy skandynawskim. W celu wyboru tego idealnego wystroju należy po prostu zaznajomić się z wszystkimi stylami i ich właściwościami, a następnie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej sypialni będzie się nam najlepiej wypoczywać. Powinniśmy pamiętać bowiem, że sypialnia to miejsce służące przede wszystkim do relaksu i wyciszenia po ciężkim dniu pracy.
Wystrój sypialni niewątpliwie powinien być pokierowany własnymi preferencjami i potrzebami. Jedni są zakochani w stylu klasycznym, zaś inny wolą sypialnię w stylu nowoczesnym czy glamour. Są też jednak tacy, których moda nie jest w stanie zadowolić. Wtenczas szansa na osiągnięcie sukcesu jest znacznie większa, gdyż kierujemy się wyłącznie własnymi upodobaniami i lepiej czujemy się w samodzielnie urządzonej przez nas sypialni.