Czym jest paraliż senny i jak sobie z nim radzić?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Wielu z nas mogło już się spotkać z pojęciem paraliżu sennego, a nawet samemu go doświadczyć. Co ciekawe, prawie 10% populacji przeżyło go przynajmniej raz w życiu. Większość ludzi kojarzy go po prostu z nieprzyjemnym uczuciem bezwładu ciała, który może nas spotkać w trakcie snu. Jednak czym tak naprawdę jest paraliż senny i jak można sobie z nim radzić?

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny (zwany też porażeniem przysennym lub paraliżem przysennym) występuje wtedy, gdy bezwład całego ciała następuje w niewłaściwym momencie snu. Dotyczy on fazy REM odpowiedzialnej za najbardziej realistyczne wizje senne. W trakcie jej trwania dochodzi do fizjologicznego porażenia mięśni, z wyłączeniem mięśni oddechowych i gałek ocznych. Taki stan ma uchronić śniącego od niekontrolowanych ruchów i możliwości zrobienia krzywdy sobie czy innym osobom. Paraliż senny ma miejsce wtedy, gdy zaczynamy się wybudzać lub dopiero zasypiamy, a nasza świadomość pozostaje jeszcze “włączona”. 

Objawy paraliżu sennego

Głównym objawem paraliżu sennego jest niemożność poruszania się. W momencie jego ataku osoba śniąca nie jest w stanie poruszyć żadną częścią swojego ciała. Jednakże z racji występowania paraliżu sennego na tle nerwowym osoba, która go doświadcza, zachowuje pełną świadomość tego, co się dzieje i zaczyna ogarniać ją lęk i strach. Często jest to spowodowane także pojawiającymi się halucynacjami. Mogą to być zarówno halucynacje słuchowe, a także wzrokowe. Osoby doświadczające paraliżu sennego mają wrażenie, że ktoś chodzi po mieszkaniu lub pokoju, a także widzą obecność innego człowieka. Halucynacje często przybierają także formę koszmarów sennych, w efekcie czego osobie śniącej może przykładowo towarzyszyć chęć ucieczki przed tajemniczą postacią znajdującą się w pokoju. Co więcej, paraliż senny jest także związany z odczuwaniem silnego ucisku w klatce piersiowej, przez co wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie oddychać, a nawet się dusimy. Na szczęście porażenie przysenne nie trwa długo. Mija ono samoistnie w maksymalnym czasie kilkunastu minut.

Jak radzić sobie z paraliżem sennym?

Ponieważ paraliż senny nie jest chorobą, nie można mówić o jego leczeniu. Wizyta u neurologa będzie konieczna jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z sytuacją nawracającego paraliżu sennego. Istnieje na szczęście sposób na paraliż senny, który pomoże Ci uniknąć tego zjawiska lub szybko poradzić sobie z jego nagłym atakiem. Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą higienę swojego snu. Idealny materac z pewnością pomoże Tobie cieszyć się zdrowym i treściwym snem. Być może model Hilding Flamenco czy Hilding Pasodoble będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Jednakże istotny jest nie tylko idealny materac, ale także inne akcesoria sypialniane, m.in poduszki czy pościel. Natomiast w przypadku doświadczenia paraliżu sennego, najlepszym sposobem uwolnienia się będzie próba poruszenia jednym palcem u dłoni. Jeśli uda Ci się to zrobić, paraliż senny automatycznie się zakończy.

Choć paraliż senny nie jest przyjemnym doświadczeniem, to znajdą się osoby, które za wszelką cenę chcą go przeżyć na własnej skórze. Jeśli jednak wolisz uniknąć paraliżu sennego, dobrze jest znać kilka podstawowych i zapobiegawczych zasad. Z pewnością każdy, kto doświadczył paraliżu sennego, nie chce już nigdy wracać do tego stanu.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.