Jakie materiały wybrać do swojej sypialni zimą?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Zima nikogo nie oszczędza – niskie temperatury i zła pogoda powodują, że musimy szczególnie zadbać o nasz komfort termiczny. Nie powinniśmy marznąć nie tylko na zewnątrz, ale i w zaciszu naszego domu. Warto zadbać o odpowiednie materiały, dzięki którym nawet podczas najchłodniejszych wieczorów będzie nam ciepło. Jaki materiał wybrać do swojej sypialni zimą?

Czym powinny charakteryzować się materiały na zimę?

Wybór odpowiednich materiałów wcale nie jest łatwym zajęciem. Poświęćmy trochę czasu, aby zdecydować się na tę idealną tkaninę. Powinien być to materiał utrzymujący ciepło, czyli posiadający właściwości cieplne. Musi też cechować się wysoką jakością i dobrym wykonaniem. Postawmy ponadto na naturalny skład, który nie będzie podrażniał naszego ciała. Poza dawaniem ciepła musi zapewniać też cyrkulację powietrza, aby nasza skóra mogła swobodnie oddychać. Ważne, aby był przyjemny i miły w dotyku – to zwiększy naszą wygodę i sprawi, że z chęcią będziemy na nim leżeć. Zwróćmy uwagę na to, by wybrany przez nas materiał nie był zbyt gruby – chcemy uniknąć nie tylko wychłodzenia, ale i przegrzania. 

Najpopularniejsze materiały wybierane zimą 

Ciepłe materiały na zimę to podstawa komfortowego snu podczas tej pory roku. Jakie ciepłe tekstylia okażą się najlepsze? Warto pamiętać, że każdy ma różne preferencje, jednak nie można zaprzeczyć, że sprawdzone i popularne opcje, po które sięga wiele osób każdego roku to na przykład wełna, która jest ulubieńcem wielu z nas. Przyjemne w dotyku, a do tego niezwykle ciepłe – produkty wykonane z wełny na pewno nas ogrzeją. Równie popularną opcją jest bawełna – należy jednak dopilnować tego, aby wybrać taki rodzaj bawełny, który będzie grubszy i cieplejszy. Godnym uwagi rodzajem bawełny jest flanela, która gwarantuje wspaniały komfort termiczny, a do tego jest bardzo praktycznym i przyjemnym materiałem. Naturalnym rozwiązaniem będzie len, który zaskoczy nas swoją wygodą i oddychającym, delikatnym materiałem. Kaszmir to zaś wybór dla tych, którzy chcą pozwolić sobie na trochę luksusu. Kaszmirowy materiał będzie się wspaniale prezentował, a do tego zapewni nam ciepło. Nie możemy zapominać również o jerseyu, który w swoim składzie też zawiera bawełnę, lecz dodatkowo wyróżnia się świetną elastycznością i wytrzymałością. 

Możemy zauważyć tendencję, że to naturalne materiały są najczęściej wybierane na zimę. Jeśli kiedykolwiek do głowy przyjdzie nam pytanie, co jest cieplejsze poliester czy bawełna, nie będziemy mieli wątpliwości – naturalny materiał zapewni nam o wiele więcej ciepła! 

Gdzie wykorzystać te materiały?

Wiedząc, na które ciepłe materiały powinniśmy zwrócić uwagę, dobrze jest zastanowić się, gdzie możemy wykorzystać tę wiedzę. Znajomość dobrych materiałów sprawdzi się szczególnie podczas wyboru pościeli, która ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Kupno bawełnianej bądź wykonanej z lnu pościeli zapewni nam komfortowy sen. 

Do ogrzania się idealnie sprawdzą się też koce, którymi możemy przykryć się podczas czytania książki czy oglądania filmu. Jaki koc najlepszy? Dla niektórych odpowiedzią będzie gruby, wykonany z tkaniny przypominającej futro. W przypadku kocy ciekawym rozwiązaniem okaże się koc wykonany z akrylowo-bawełnianych włókien, które poza ciepłem charakteryzują się też niezwykłą lekkością. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie materiały, z których wykonuje się koce, mają zdolność pochłaniania wilgoci. Jeśli nie chcemy pocić się, leżąc pod kocem, wybierzmy naturalne tkaniny. 

Koce mogą ponadto służyć nam jako element dekoracyjny. Efektowny, gruby koc bez wątpienia przyciągnie uwagę, a do tego sprawi, że nasza sypialnia stanie niezwykle przytulna. Postawmy na takie materiały jak wełna, mikrofibra, polar bądź bawełna, a na pewno pod nimi nie zmarzniemy.

Dla tych, którzy naprawdę nie mogą znieść chłodu, ratunkiem będzie koc elektryczny, który już kilka minut po włączeniu okryje nasze ciało upragnionym ciepłem. Szybko nas ogrzeje, dzięki temu łatwiej będzie nam się zrelaksować i odprężyć. 

Inne istotne elementy, które zadbają o nasze ciepło 

Również w ubraniach możemy wykorzystać tę listę! Ciuchy zrobione z wełny bądź bawełny będą miłe w dotyku, a do tego zadbają o nasz komfort termiczny. Materiały charakteryzujące się dobrym składem pozwolą nam zachować ciepło nawet podczas wyjątkowo zimnych dni. Bez wątpienia spośród tych materiałów musimy wybrać piżamę na zimę, która spowoduje, że będzie nam komfortowo przez cały czas. 

Piżama wykonana z wełny, flaneli czy lnu zapewni nam bardzo wysoki komfort termiczny. Zwróćmy uwagę, by dobrać piżamę pod porę roku – zdecydowanie lepszym wyborem okażą się długie, luźne spodnie i bluzka, niż krótka koszula nocna. Dla prawdziwych zmarzluchów świetnie sprawdzi się też szlafrok, który zagwarantuje im dodatkową ochronę przed zimnem. 

Jakie wypełnienie kołdry wybrać? 

Nie tylko rodzaj pościeli ma znaczenie – wypełnienie, z którego wykonana jest nasza kołdra, również gra kluczową rolę w zapewnieniu nam ciepła. Możemy wybrać spośród wypełnień takich jak: puch, pierze, wełna, włókna silikonowe czy włókna poliestrowe

Kołdra puchowa jest lekka i niezwykle wygodna. Jej skład, czyli gęsie bądź kacze pióra, gwarantuje nam wspaniałe ciepło. Z kołdry puchowej możemy korzystać przez cały rok – wynika to z faktu, że ona świetnie odprowadza wilgoć i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Korzystając z niej, ani nie zmarzniemy ani się nie przegrzejemy.  

Równie popularną opcją są kołdry z pierza, które łączą w sobie puch i pierze. Są znacznie cięższe niż kołdry puchowe, sprawdzą się więc głównie zimową porą. 

Wybierając kołdrę na zimę, warto zastanowić się nad kołdrą wełnianą. Zapewnia ona wspaniały komfort termiczny, a do tego pozwala naszej skórze oddychać. Wełna sprawdzi się też na różne dolegliwości – szczególnie zalecana jest dla osób chorujących na reumatyzm. 

Dla alergików, którzy nie mogą pozwolić sobie na ciepłe kołdry puchowe, rozwiązanie stanowią kołdry z włókna poliestrowego bądź silikonowego. Jest to sztuczny materiał, który jednak nie uczula, a do tego cechuje się świetną elastycznością i antystatycznością. Dzięki nim znacząco poprawimy naszą higienę snu, ponieważ włókna poliestrowe lub silikonowe skutecznie ochraniają nas przed bakteriami i kurzem. 

Zwróćmy też uwagę na klasę cieplną kołdry – czy jest to typowo zimowa kołdra, czy może też całoroczna. Kołdry różnią się też ciężkością – niektóre są bardzo lekkie, inne zaś mogą wręcz nas przygnieść. Zastanówmy się nad tym, co nam najbardziej odpowiada. Koniecznie sprawdźmy, jaki powinniśmy mieć rozmiar kołdry – nie może być za krótka, ponieważ wtedy zmarzniemy. 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w naszej sypialni zimą? 

Fakt, że zimą szczególnie musimy zatroszczyć się o nasze ciepło, jest oczywisty. Nie zapomnijmy też o komforcie i wygodzie – one też mają znaczącą rolę w tym, jak wygląda nasz sen zimą. Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę z tego, że za to, jak się wysypiamy, w ogromnym stopniu odpowiada materac. Dobór materaca do jego użytkownika to bardzo ważna czynność. Idealny materac musi być dopasowany pod preferencje i potrzeby danej osoby. Konieczne jest też wzięcie pod uwagę naszej wagi i wzrostu – musimy dobrać prawidłowy rozmiar materaca oraz jego twardość, ponieważ przykładowo dla osób, które ważą mało, twarde materace nie są polecane. Na rynku dostępnych jest wiele wypełnień materaca, dzięki czemu każdy odnajdzie coś dla siebie. 

Miejmy na uwadze, że spanie na nieodpowiednim materacu niesie ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Przez dyskomfort trudniej będzie nam zasnąć, a nawet jeśli już zapadniemy w sen, nie będzie on zbyt komfortowy. Niedopasowane podłoże sprawi, że nasz kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia. To będzie skutkować bólem i może nawet doprowadzić do wytworzenia różnych schorzeń czy wad postawy. 

Możemy na przykład sięgnąć po materace piankowe, które wspaniale sprawdzą się na zimę. Wynika to z faktu, że niektóre z nich posiadają piankę termoelastyczną, która dopasowuje się do naszego ciała pod wpływem ciała. Oznacza to, że jest bardzo intuicyjna i indywidualnie dopasowana do danej osoby. Materace z pianki termoelastycznej, tak jak Hilding Rumba, zagwarantują nam wyjątkowy komfort, a do tego przyczynią się do zapewnienia nam odpowiedniego komfortu termicznego. 

Uniwersalnym i sprawdzonym wyborem są materace sprężynowe. Różnią się one w zależności od tego, z jakich sprężyn się składają – kieszeniowych, multipocket czy bonellowe. W Hilding Fandango możemy odnaleźć sprężynę kieszeniową, która gwarantuje nam niezwykłą elastyczność punktową. 

Nie można ukryć, że wielu z nas podczas zimy dokuczają bóle pleców czy stawów. W tym okresie bardzo łatwo o przewianie lub jakąś kontuzję. Na ból kręgosłupa najlepszym rozwiązaniem będą materace ortopedyczne, których twardość i prozdrowotne właściwości zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki takiemu modelowi jak SleepMed Supreme Plus będziemy mogli w pełni wypocząć, nie obawiając się dyskomfortu czy bólu. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki materac wybrać, możemy zerknąć na ranking sklepu Idealny Materac, który stworzył listę modeli, które zarówno cieszą się dużą popularnością i cechują się wieloma wspaniałymi właściwościami. Dzięki temu możemy przejrzeć swoje opcje i porównać dane modele. W ten sposób mamy pewność, że wybierzemy ten idealny materac.

Jak powinna wyglądać wieczorna rutyna zimą?

Jeśli chcemy szybko i swobodnie zasnąć zimą, powinniśmy zadbać o odpowiednią rutynę, która pomoże nam się zrelaksować i odprężyć. Wracając do domu, koniecznie musimy się rozgrzać, aby uniknąć dyskomfortu czy ewentualnego przeziębienia. Wieczorem warto poświęcić trochę czasu na gorącą kąpiel, która pomoże nam odprężyć mięśnie. Zadbajmy też o skuteczną pielęgnację twarzy – zimą nasza cera staje się wrażliwa i bardzo łatwo się wysusza. Należy szczególnie zadbać o nawilżenie, dzięki czemu nasza skóra będzie odżywiona i zdrowa przez cały zimowy okres. Aby odprężyć się, możemy zapalić ulubione świece, najlepiej te, które zapachem dopasują się do zimowej aury – postawmy na korzenne lub słodkie, otulające zapachy

Sposoby na ogrzanie się zimą 

Każdy walczy z zimą tak, jak może – warto jednak poznać sprawdzone sposoby, dzięki którym skutecznie się rozgrzejemy. Jak zadbać o nasz komfort termiczny? 

W kawiarniach czy restauracjach bardzo powszechne są różne napary, czy herbaty rozgrzewające, które spowodują, że szybko wróci do nas ciepło. Najczęściej używa się do nich miód, imbir, rozmaryn oraz przyprawy znane ze swoich rozgrzewających właściwości, jak na przykład cynamon czy kardamon. Taki napój możemy zrobić sami w domu, oczywiście nie zapominając o dodaniu cytryny lub pomarańczy. 

Ubieranie się “na cebulkę” to od dawna znany sposób, który zawsze sprawdza się zimową porą. Zdecydowanie lepiej ubrać za dużo warstw, niż za mało – pamiętajmy więc o ciepłych ubraniach, skarpetach czy nawet bieliźnie termoaktywnej, która podniesie nasz komfort termiczny. Jeśli wyjątkowo mocno odczuwamy chłód, możemy sięgnąć po termofor, który pomoże nam się rozgrzać. Używanie termoforu sprawdzi się również w zminimalizowaniu na przykład bólu brzucha. Termofory dostępne są w różnych wzorach i rozmiarach, dzięki czemu będą stanowić ciekawy dodatek. 

Zimą powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to, by dostarczać naszemu organizmowi potrzebne mu witaminy. To czas, w którym każdy z nas jest narażony na różnego rodzaju infekcje czy choroby. Aby temu zapobiec, zadbajmy o suplementację witamin. Niezbędne będą oczywiście witaminy D i C, ale nie zapominajmy też o witaminie E, magnezie czy cynku. 

Zimą wcale nie musimy marznąć! Postawmy na sprawdzone, naturalne materiały, które zapewnią nam ciepło. Wprowadźmy je nie tylko do naszej sypialni, ale i do garderoby – noszenie ubrań wykonanych z bawełny czy kaszmiru pomoże nam w walce z zimnem. Ciepłe materiały na zimę spowodują, że ta pora roku stanie się o wiele przyjemniejsza, ponieważ będziemy mogli zrelaksować się wśród ciepłej pościeli czy grubych koców.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.