Twardość ma znaczenie! Jest to jedna z najważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwracać uwagę, kiedy poszukujemy materaca. Przekłada się ona bezpośrednio na nasze samopoczucie czy kondycję zdrowotną. Jak dobrać idealną?
Dlaczego ważna jest odpowiednia twardość?
Dobrze dobrany materac, a konkretniej twardość, ma bezpośrednie przełożenie na kondycję naszego kręgosłupa. Związane jest to ze sposobem w jaki podpierane jest ciało i pozycją w jakiej jest utrzymywane przez całą noc. Długotrwałe leżenie na produkcie o źle dopasowanej twardości może doprowadzić, w dłuższej perspektywie, do wielu zwyrodnień, wad postawy czy chorób. Jednak pierwsze objawy tego, że produkt nie pasuje do naszych potrzeb odczujemy naprawdę bardzo szybko. Dobrze dopasowana twardość wspomagać ma między innymi regenerację mięśni, które codziennie narażone są na powstawanie mikrourazów, zwłaszcza w przypadku osób pracujących fizycznie czy też regularnie uprawiających sport. Warto również zwrócić uwagę na pozycję, w której śpimy. Dobrze dobrany materac pozwala uniknąć bezsenności spowodowanej zbyt miękkim lub twardym podłożem.
Jak dobrać twardość?
Tutaj warto jest wyjść od skali twardości. W zależności od producenta, możemy znaleźć różne skale, jednak najbardziej popularną jest ta czterostopniowa. Wymienia się tutaj modele:
- H1 (skierowane dla osób najlżejszych, wykazują one największą miękkość, polecane są ważącym mniej niż 60 kilogramów),
- H2 (modele bardziej stabilne, twardsze, nadal wykazują jednak przyjemną miękkość, uważane są za bardziej uniwersalne, nadają się dla osób w przedziale wagowym (60-80 kg),
- H3 (materace twarde, zaleca się je osobom do 100 kilogramów)
- H4 (najtwardsze i najbardziej stabilne – dla osób powyżej 100 kg).
Bardzo ważnym aspektem jest nasza. Pod uwagę powinniśmy również brać chociażby stan zdrowia czy też poziom aktywności fizycznej. Drugą kwestią jest wiek: ten jest ważny głównie w przypadku najmłodszych. Dla niemowląt warto jest stawiać na modele nieco bardziej twarde. W przypadku starszych dzieci idealnie nadadzą się materace dwustronne, gdzie znajdziemy produkty o dwóch twardościach.
Skutki spania na źle dobranym materacu
Gdy śpimy na materacu zbyt miękkim ciało się może zapadać, a plecy będą wyginały się w łuk, podobnie jak hamaku, co może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń oraz dolegliwości bólowych. W przypadku zbyt twardego dojść może do ucisków na prawie każdą część ciała, co powoduje między innymi drętwienia oraz zwiększa napięcie mięśniowe. Co zrobić, kiedy okazało się, że materac jest niedostosowany do naszych potrzeb? W takich okolicznościach warto jest wziąć pod uwagę chociażby zakup materaca nawierzchniowego z wypełnieniem o optymalnej twardości – jest on w stanie znacząco poprawić komfort wypoczynku.
Zdrowy i komfortowy sen? Wyłącznie na odpowiednio dopasowanym do naszych potrzeb materacu.