Surowe, ceglane ściany, meble w ciemnych odcieniach, metalowe dodatki – właśnie w taki sposób można opisać styl loftowy, który w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Ludzie pokochali ten niepowtarzalny klimat i bardzo chętnie przenoszą go do wielu pomieszczeń w domu, czy w mieszkaniu. Wbrew pozorom, cudownie sprawdza się między innymi w sypialni.
Wystrój loftowy – cechy charakterystyczne
Wystrój loftowy to sposób urządzania wnętrz, który stanowi połączenie prostoty z nowoczesnością. Z tego też powodu skradł serca tak wielu osób – odnajduje się doskonale niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Kluczową rolę w stylu industrialnym odgrywają meble, dodatki i elementy wykończenia. Urządzając jakiekolwiek pomieszczenie w tym stylu, warto wykorzystywać możliwie jak najwięcej elementów konstrukcyjnych budynku. Mowa oczywiście o belkach, naturalnej cegle, fragmentach tynku i surowych ścianach. Często to właśnie one nadają niepowtarzalnego, poniekąd surowego klimatu – wielu osobom tak spodobał się ten trend, że sami tworzą takie “niedokończone ściany” od zera. Jest to styl, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Kojarzy się co prawda z przestronnym wnętrzem z wysokimi sufitami i dużymi oknami, natomiast w pokoju niewielkich rozmiarów również wygląda świetnie.
Loftowa sypialnia – jak ją urządzić?
Zastanawiając się nad loftową sypialnią, pierwsze kolory, które przychodzą na myśl to biele, szarości i beże. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – to właśnie one są barwami przewodnimi tego wystroju. W takiej konfiguracji najlepiej prezentuje się drewniana lub betonowa podłoga, która, wraz z surowymi lub białymi ścianami, tworzy świetną bazę dla mebli. Elementy wyposażenia sypialni bardzo często składają się z metalu oraz z wcześniej wspomnianego drewna, który nieco ociepla klimat panujący w pomieszczeniu. W centralnej części doskonale odnajdzie się czarne łóżko o metalowej ramie pokryte gładką pościelą. Kolejnym, bardzo charakterystycznym elementem dla tego sposobu urządzania sypialni są przeszklenia i lustra, które powiększają przestrzeń lub – w przypadku pomieszczeń większych rozmiarów – stanowią świetną barierę pomiędzy częścią sypialnianą a garderobą lub łazienką. Wybierając lampy i dodatki, warto zwrócić na te o geometrycznych kształtach, stworzone z metalu. W sypialni doskonale odnajdzie się ciepłe światło w niebanalnej formie.
Styl industrialny nie musi być nudny!
Powyższy opis sprawił, iż wydaje Ci się, że styl industrialny jest chłodny i nudny? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach można bawić się wystrojem do woli przemycając mniej przemysłowe “smaczki”. Mogą to być dodatki w ciepłych odcieniach, rośliny lub dywany, czy dodatki naścienne zaczerpnięte ze stylu boho. Popularność tego stylu nie oznacza, iż jest nudny i przereklamowany – na jego temat wciąż powstaje wiele wariacji, takich, jak na przykład styl soft-loft, który na pewno przejdzie jeszcze wiele ciekawych transformacji i będzie zauważalny w budynkach jeszcze przez długie lata.
Styl loftowy nie traci na popularności od dłuższego czasu i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Wnętrza proste, ale stylowe bronią się same. Jeśli więc zastanawiasz się nad stworzeniem pomieszczenia właśnie w tym stylu – nie czekaj i daj się ponieść wyobraźni.