Bezdech senny niestety wciąż przez wielu jest bardzo bagatelizowaną chorobą. Mało kto wie, że nocne chrapanie może oznaczać właśnie to poważne schorzenie, które jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci. Po czym je poznać? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu!
Czym jest bezdech senny?
Bezdech senny kwalifikowany jest jako choroba, która dotyczy zaburzeń oddychania w czasie nocnego wypoczynku. Jego występowanie jest ściśle związane z chrapaniem, dlatego osoby, u których się ono nie pojawia nie mają się czym przejmować. Na samym początku warto jest wspomnieć, że krótkie bezdechy zdarzają praktycznie każdemu z nas i nie jest to niczym niepokojącym. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 leczenie konieczne będzie w sytuacji, kiedy dochodzi do całkowitego zatrzymania lub częściowej blokady naszego oddechu na dłużej niż 10 sekund lub jego spłycenie poniżej 50%. Zasadniczo wyróżnia się trzy stopnie ciężkości problemu, które stwierdza się na podstawie tendencji do drzemek. Pierwszy, najłagodniejszy, występuje gdy ma miejsce częste zasypianie na przykład podczas czytania, nauki czy też oglądania filmów. O drugim mówi się gdy zasypiamy podczas działań, gdzie potrzebna jest nasza uwaga. Osoby, u których dochodzi do diagnozy trzeciego, najcięższego stopnia, zasypiają w trakcie jedzenia czy nawet prowadzenia pojazdu. Po czym jeszcze poznamy, że cierpimy na bezdech senny? W nocy poza chrapaniem pojawią się też wybudzania, a nasz sen będzie znacznie mniej spokojny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas snu się dusi, a to właśnie pobudki są reakcją na brak powietrza w płucach. Ciężej będzie także zasnąć po takiej nocnej pobudce z powodu towarzyszącego lęku. W ciągu dnia z kolei możemy być rozdrażnieni, zmagać się z bólami głowy czy przewlekłym zmęczeniem.
Zaburzenia oddychania – diagnostyka
Diagnostyka bezdechu sennego jest trudniejsza niż standardowych schorzeń. Osoby, które podejrzewają u siebie problem warto, aby skorzystały z testu jakim jest Skala Senności Epworth. Pozwala ona ocenić czy zmagamy się właśnie z nadmiernym zasypianiem. Metoda ta często stosowana jest przez lekarzy, ale krótki formularz możemy wypełnić przez internet. Podkreślamy jednak, że jeśli wynik wyjdzie prawidłowy, a my wciąż obserwować będziemy u siebie niepokojące objawy koniecznie należy udać się do specjalisty. Najpopularniejszą techniką służącą do diagnostyki jest polisomnografia, którą przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych. Za pomocą specjalnej aparatury sprawdzane jest między innymi napięcie mięśniowe, ruchy gałek ocznych czy przepływ powietrza przez górne drogi drogi oddechowego. Istnieją również specjalne domowe testy, te jednak ze względu na mniejszą ilość czujników nie sprawdzą się na przykład w przypadku osób z pierwszym stopniem bezdechu sennego.
Śpij spokojnie: jak wyleczyć bezdech senny
Nie ma jednej, skutecznej metody leczenia bezdechu sennego. Chorzy, niezależnie od stopnia zaawansowania problemu powinni zmienić swój styl życia. Mowa tutaj mianowicie o wprowadzeniu zdrowej diety, ograniczeniu, a najlepiej całkowitej rezygnacji z picia alkoholu, a także korzystaniu z różnych technik relaksacyjnych, które mają nas uspokoić. W przypadku cięższych odmian stosuje się specjalną aparaturę. Najpopularniejsza z nich, a mianowicie CPAP wtłacza powietrze do płuc wspomagając oddychanie. Bardziej rozbudowane jest z kolei auto CPAP, ponieważ dopasowuje swoje działanie do bieżącej fazy oddechu. Najbardziej komfortowym jest BiPAP – odróżnia wdech od wydechu zmieniając przy tym ciśnienie. Dlaczego tak ważne jest aby podjąć terapię? Bezdech senny może prowadzić do chorób serca oraz układu krążenia, co przez co istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zawały, udaru mózgu, czy nadciśnienia.
Jeśli zauważyłeś u siebie objawy bezdechu sennego nie ma co zwlekać! Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci dobrać odpowiednie leczenie.