przyczyny-wybudzania-sie-w-srodku-nocy

Problemy ze snem mogą objawiać się na różne sposoby. Poza kłopotami z zasypianiem, wiele osób zmaga się z uporczywym budzeniem się w nocy. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy z tym sobie poradzić?

Dlaczego budzimy się w nocy?

Zazwyczaj za budzenie się w nocy odpowiedzialny jest stres, dlatego dobrze jest pomyśleć, jak wyeliminować bodźce, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dużą rolę odgrywają także odczuwane przez nas emocje, a głównie – lęk. Zdarza się, że wyrywamy się ze snu przerażeni. Może być to symptomem zaburzeń psychicznych, jednak zazwyczaj jest wynikiem zbyt dużej ilości negatywnych wiadomości, które docierają do nas przez cały dzień. Przerwany odpoczynek często prowadzi przewlekłego zmęczenia, a także pogorszenia humoru. Dużą rolę odgrywają też posiadane pokłady energii, za które odpowiedzialne są nasze hormony. Jednymi z częstszych przyczyn budzenia się w nocy są różnego rodzaju choroby tarczycy, która reguluje gospodarkę hormonalną. W szczególności przy nadczynności występują wahania nastroju czy problemy ze snem. Sytuacją, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia jest bezdech senny. Jest on niebezpieczny, ponieważ śpiąc przestajemy oddychać na krótką chwilę. Poza pobudkami objawiać się będzie to suchością w ustach, chronicznym zmęczeniem, a także bólem głowy. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować objawów, które mogą sygnalizować nam poważne choroby.

Jak przygotować się do snu

Przyczyn budzenia się w nocy, dobrze jest, abyśmy dopatrywali się również w warunkach panujących w naszej sypialni. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura, która powinna oscylować w okolicach dwudziestu stopni. W przypadku, kiedy w miejscu naszego odpoczynku, jest za ciepło, często występuje nadmierna potliwość, utrudniająca ponowne zaśnięcie. Problemem może być również suche powietrze, dlatego warto zainwestować w nawilżacz, który będzie pracował w ciągu nocy zapobiegając suchości w ustach. Pamiętajmy, że dobrze, aby w sypialni znajdowało się jak najmniej elektroniki, wytwarzającej niebieskie światło, pobudzające nasz mózg do działania. Już mała dioda przy ładowarce jest często źródłem problemu. Nie należy również pić alkoholu przed snem, ponieważ chociaż na pierwszy rzut oka pomaga przy zasypianiu, sprawi, że będziemy głównie drzemać i często się budzić.

Jak poradzić sobie z budzeniem w nocy?

W sytuacji, kiedy zauważamy, że coraz częściej budzimy się w nocy, zacznijmy od najprostszych metod. Pomóc może nam regularna aktywność fizyczna, jednak nie muszą być to od razu szczególnie wymagające sporty. Warto jest postawić chociażby rozciąganie się czy kilkanaście minut gimnastyki wieczorem. Dobrze jest, żeby wszelkie ćwiczenia wykonywać minimum na 3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Pamiętajmy także o zdrowej diecie. Kolacja powinna składać się z lekkostrawnych składników, dzięki czemu kładąc się do łóżka nie będziemy się czuć ociężali. W niektórych sytuacjach, na przykład kiedy obserwujemy u siebie objawy bezdechu sennego konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wizyta u psychiatry może nam pomóc, gdy obserwujemy u siebie symptomy zaburzeń nastroju, takich jak nerwica czy depresja.

Budzenie się w nocy jest jednym z najczęstszych, obok bezsenności, zaburzeń snu. Ważne jest, aby jak najszybciej zlokalizować źródło problemu, dzięki czemu będziemy mogli je wyeliminować lub podjąć stosowne leczenie.