Co dzieje się z naszym organizmem, kiedy pogrążamy się we śnie? Pomimo rozwoju nauki wskazany stan wciąż dla wielu jest zagadką! Dlatego właśnie dzisiaj przygotowaliśmy dziesięć ciekawostek na ten temat!
1. Każdy z nas śni!
Często słyszymy od kogoś słowa “mi to praktycznie nic się nie śni”. Jednak to, że nie pamiętamy swoich marzeń sennych nie oznacza, że one nie występują – pojawiają się one niemal co noc w fazie REM, podczas której dochodzi do wzmożonych ruchów gałek ocznych. Nie zawsze jednak po przebudzeniu zdajemy sobie sprawę z tego, co “widzieliśmy” w czasie wypoczynku.
2. Kto ile śpi?
To, ile potrzebujemy snu zależne jest od naszego wieku. Zdecydowanie najwięcej wypoczywają niemowlaki, które może przesypiać nawet 16 godzin w ciągu doby. Zdrowa osoba dorosła potrzebuje około 7-8 godzin. Warto wspomnieć, że z wiekiem to się zmniejsza, co zauważalne będzie wśród naszych seniorów.
3. Wpływ alkoholu na sen
Wiele osób z bezsennością próbuje walczyć za pomocą alkoholu, co jest bardzo dużym błędem! Chociaż pozornie wydaje się, że ułatwia nam on zapadnięcie w sen to będzie on znacznie bardziej płytki, a my możemy się z niego szybko wybudzać. Dodatkowo spożywając wysokoprocentowe napoje regularnie z czasem będziemy mieć problem, aby pogrążyć się w wypoczynku bez przysłowiowej “lampki wina”.
4. Sny w psychoanalizie Freuda
Ujęcie snów według ojca psychoanalizy, Sigmunda Freuda to bez wątpienia ciekawe zagadnienie. Według niego sny marzenia senne miały być odzwierciedleniem popędów seksualnych, które nie zostały spełnione, a także wyrażeniem wewnętrznego cierpienia.
5. Paraliż senny
Dookoła paraliżu sennego narosło wiele mitów i historii – według legend słowiańskich miały je wywoływać tak zwane nocne mary. Dzisiaj jednak postęp nauki tłumaczy to jako skutek silnego stresu, uzależnień od alkoholu czy innych środków psychoaktywnych oraz nieodpowiedniej higieny snu.
6. Od czego zależy nasza jakość snu?
Od czego zależy to czy spokojnie przesypiamy całą noc oraz czy rano budzimy się wypoczęci? Jest to związane z szeregiem czynników zewnętrznych jak promieniowanie światła niebieskiego w naszej sypialni, panujące w niej temperatury, materac, na jakim śpimy, cz też spożywane przed snem pokarmamy
7. Co widzimy w snach?
Bez wątpienia ciekawym jest, że sny często sięgają do naszej podświadomości. Na przykład jest tak w przypadku pojawiających się w nocnych marzeniach osób – nigdy nie będą to twarze, których nie widzieliśmy wcześniej. Spotkane osoby często zapisują się w miejscu, do którego nie mamy dostępu, czyli naszej podświadomości i pojawiają właśnie podczas nocnego wypoczynku.
8. Pełnia księżyca a sen
Kolejną kwestią, której nadaje się pewne nadprzyrodzone pochodzenie są problemy z zasypianiem podczas pełni księżyca. Naukowcy rzeczywiście przeprowadzili badania, które potwierdzają, że występowanie w tym czasie problemów ze snem jest nasilone. Istnieje wiele też, dlaczego tak się dzieje, jednak żadna nie została potwierdzona.
9. Skłonności do drzemki
Kto z nas nie lubi popołudniowych drzemek? Według badań naukowców u wielu osób pomiędzy godziną 14:00, a 16:00 można zaobserwować spadek aktywności mózgu, a co za tym idzie większa skłonność do “ucinania” sobie właśnie drzemek.
10. Rekordzista – ile można nie spać?
Na sam koniec ciekawostka dotycząca rwyniku, który został zapisany w księdze rekordów Guinessa. W 1964 padł rekord pod względem najdłuższego okresu bez snu, który w przybliżeniu wynosił 11 dni. My jednak zdecydowanie odradzamy wszelkie takie próby, ponieważ mogą mieć one destrukcyjny wpływ na zdrowie.
Sen – jest to temat bez wątpienia bardzo interesujący, nad którym badacze pochylają się od lat i jaki jest przedmiotem wielu dzieł literackim. Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze ciekawostki zachęciły Was do dalszego zgłębiania tematu!